• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-10-12
 • Kadınlar müftülüklere nikah yetkisi veren tasasının geri çekilmesi talebiyle bir kez daha Meclis'teydi

  Müftülüklere, dolayısıyla imamlara da nikah kıyma yetkisi veren, kadınların Medeni Kanun’la yasalaşmış pek çok haklarının gaspını ifade eden ve çocuk istismarını imam nikahıyla meşrulaştırmanın yolunu açan tasarının bugün Meclis’te görüşüleceği bilgisi üzerine pek çok ilden Ankara’ya gelen kadınlar, Meclis’in Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

   

  Çeşitli illerden ve Ankara Kadın Platformu’ndan kadınlar sabah erken saatte Meclis önünde buluştu. Kadınlardan bir grup Meclis’e girerken, daha önce Meclis’e girmiş bazı kadınların isimleri “yasaklı listede” olması nedeniyle alınmadığı görüldü.

   

  Meclis'e girebilen kadınlar, gelecek hafta Genel Kurul’a sunulması beklenen tasarıya ilişkin CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve Kadın Kolları Komisyonu ile birlikte Genel Kurul önünde basın açıklaması yaparak,  yasanın geçmesine izin vermeyeceklerini bir kez daha kamuoyuna ve yasayı geçirmeye çalışanlara deklare ettiler.

   

  Kadınlar adına basın açıklamasını CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse yaptı. Köşe, basın açıklamasında şunlar o söyledi.

   

   

  İçinde bulunduğumuz bu OHAL döneminde baskıcı yapı bu kadar etkin olmuşken, muhalefet susturulmaya, sindirilmeye çalışılırken bir an önce tecavüzcüleri aklama yasasını, müftülüklere nikah yetkisi vererek hayata geçirmeyi istiyorlar. Bu yasa tasarısı, onaylandığı takdirde toplum açıkça ikiye ayrışacaktır. İktidar,  siyasal iktidarını korumak için toplumu kutuplaştırma yöntemini bir kez daha deneyecek ve bundan  siyasal rant elde etmeye çalışacaktır. 

   

  Bu şekilde bir ülkenin çocuklarını, kadınlarını koruyamazsanız 

   

  Bu tasarıyı kabul etmiyoruz çünkü

   

  Bizler özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken bu tasarı kadınların Medeni Kanun’la elde ettiği hakların ortadan kaldırılmasının önünü açıyor.

   

  Bu tasarı çocuk yaşta evliliklere imkan sağlıyor.

   

  Bu tasarıyla, kimin ne tür nikâh kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden olacaktır. 

   

  Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırıdır! 

   

  Şimdiden Hükümeti uyarıyoruz. 

   

  Toplumun, ülkenin bunca sorunu varken, Türkiye gündemine toplumsal gerginlik yaratacak ve eninde sonunda geri çekmek zorunda kalacakları bu yasa tasarısını getirmesinler. 

   

  Yıl 2017, hala kadın ve çocuk cinayetleri gibi birçok sorun karşımızda varken, yıllardır kadınlar eşitlik mücadelesi veriyorken,  bizim ihtiyaçlarımız, bizim sorunlarımız ve  bizim taleplerimizin hiçbirine cevap vermeyen bir düzenleme ile karşı karşıyayız. 

   

  Bu düzenlemeleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

   

  Bizler özgür ve eşit bir yaşamı tesis edinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz

   

  Eşitsizliği, şiddeti, istismarı normalleştiren yasalara rızamız yok! 

   

  İstedikleri kadar yasa bugün gelecek, yarın gelecek diye bizi oyalamaya çalışsınlar.

   

  Bu tasarı çekilinceye kadar mücadelemiz devam edecek!" dedi.