• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-07-30
 • Maçka Parkı'nda bir kadın kıyafetleri yüzünden özel güvenlikçinin tacizine maruz kaldı

  Devletin özellikle kadınlara yönelik gerici uygulamalarının ve söylemlerinin sonuçları yaşamın her alanında kendisini göstermeye devam ediyor.

   

  Daha yeni Meclis komisyonuna getirilen tasarıyla imamlara nikah kıyma yetkisi vererek çocuklara tecavüzün önünü açan, böylece kadınları çocuk yaşlardan başlayarak ördükleri hapishanelere tıkmak isteyen zihniyet, her fırsatta yaşam biçimlerinden kıyafetlerine kadar onlara saldırarak ve insan müsveddesi kişilerin sözlü saldırılarına maruz bırakarak dinci-gerici, ataerkil sistemlerini daim kılmaya çalışıyor.

   

  Toplumsal gericilik üzerine oynayan rejimin kadınlara yönelik saldırıları sokakta, kadınların şort giydiği için darp edilmesi, hamile şekilde sokakta gezdiği için dövülmesi şeklinde vücut buluyor.

   

  Kendi ahlak yoksunu olan herkes, kadınlar üzerinden ahlak bekçiliğine soyunuyor. Dün gece Maçka Parkı’nda yaşananlar da bunu bir örneği. 

   

  Bir kadın dün gece kıyafeti yüzünden özel güvenlik görevlisinin tacizine maruz kaldı. “Bu kıyafetle seni parkta dolaştırmam” diyen “meczup”, kadını parktan atmaya kalkıştı. Etrafta bulunanların tepkisi üzerine güvenlik görevlisi parktan uzaklaştırıldı.

   

  Bu ve buna benzer saldırılar daha artarak devam edecek gibi görünüyor. Başımızdaki sistemi tüm pislikleriyle yok etmediğimiz sürece kadının gerçek kurtuluşunun olamayacağı aşikâr. Ancak bu da şimdiden başlayan sıkı bir örgütlenme, bu saldırılara karşı tepkilerin geniş bir katılımla örgütlenmesi ve herkesin haklarına sahip çıkması daha fazla sokak, daha fazla direnişle mümkün olacaktır.