• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-08-05
 • KCDP, Temmuz'da 28 kadının öldürüldüğünü, 27 çocuğun istismara uğradığını açıkladı

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıkladığı Temmuz ayı raporuna göre bir ayda 28 kadın cinayete kurban gitti, 27 çocuk istismarı vakası yaşarken 23 kadın cinsel şiddete maruz kaldı, 8 kadının da yaşam tarzına saldırıldı.

   

  Rapor, kadın cinayetlerinde vahşetin arttığını, koruma altına alınan kadınların da katledildiğini, Temmuz’da katledilen kadınlardan yüzde 4’ünün koruma altındayken öldürüldüğünü, şüpheli ölümlerde artış yaşandığını, kadın cinayetlerinde yaş aralığının giderek düştüğünü, doğmamış çocukların bile öldürüldüğünü, kadınların giyim ve yaşam tarzına dönük saldırıların daha da yaygınlaştığını, bu duruma dönük toplumsal tepkinin de güçlü olmasına rağmen devletin sessiz kaldığını belirtiyor.

   

  Çocuklara dönük cinsel istismarda da artışın gözlendiğini, istismara uğrayan 27 çocuktan altısının yaz aylarında Kur’an kursuna giden çocuklar olduğunu vurguladı.

   

  Müftülere nikah yetkisinin verilmesinin yaratacağı sonuçlara da değinen rapor, bu durumun çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağını ve laiklik ilkesine aykırı bir düzenleme olduğunu söyledi.

   

  Şu başlıklarla hazırlanan raporun tam metnini şu linkten ulaşabilirsiniz:

   

  Kadınlar yaşam tarzından dolayı saldırıya uğruyor, halk sahip çıkıyor

   

  23 kadına cinsel şiddet uygulandı

   

  Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesi laikliğe aykırıdır

   

  27 çocuk istismara uğradı

   

  2 kadın yaşam mücadelesi veriyor

   

  Şüpheli ölümler artıyor

   

  Koruma altında kadınlar öldürülüyor

   

  Kadın cinayetlerinde vahşet artıyor

   

  Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor, doğmayan bebekler ölüyor