• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-10-10
 • 10 Ekim'de katledilenler Kadıköy Beşiktaş İskelesi'nde yüzlerce kişinin katıldığı eylemle anıldı

  10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi İstanbul’da da yüzlerce kişinin katıldığı bir törenle anıldı. İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla saat 19:30’da Beşiktaş İskelesi’nde başlayan anmada katledilenlerin fotoğrafları ve çeşitli sloganların olduğu dövizlerin taşındı, “Unutturmayacak, affetmeyeceğiz!” sözlerinin olduğu pankart taşındı.

   

  Ölümsüzleşen 102 kişinin isimleri okunarak “yaşıyor” haykırışlarıyla selamlandığı anmada sık sık, yüzlerce kişi “10 Ekim Katliamını unutma, unutturma!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak!” sloganları haykırıldı. Yanısıra “Katil devlet hesap verecek!”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!”, “Şehit na mirin!” gibi sloganların haykırılmasıyla polisin uyarıları da başladı. Bu durum anmayı düzenleyen koordinasyonla alan arasında da gerilime neden oldu.

   

  Katliamın sadece 102 canın alınmasıyla sınırlı olmadığının aslında Ortadoğu’da, Türkiye’de ve dünyadaki “barış” arayışına dönük bir katliam olduğunun, barış demekten-barış için mücadele etmekten asla vazgeçilmeyeceğinin vurgulandığı kısa konuşmalar ve sloganlardan sonra anma, katliamda ölümsüzleşen 17 yaşındaki Dicle Deli’nin babası Faik Deli’nin katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri adına yaptığı konuşmayla devam etti.

   

  Deli konuşmasında 10 Ekim’de kendilerinin yakınlarını ama Türkiye halklarının barışı, adalet ve demokrasiyi kaybettiklerini vurguladı. Yakınlarını kaybeden ailelerin hayatlarının katliamla birlikte “önce ve sonra” şeklinde yarıldığını belirten Deli, toplumsal güçleri duruşmaları takibe ve katliamda yaralı kurtulanlarla yardım ve dayanışmaya çağırdı.

   

  Katliamda parmağı olan “kamu görevlileri”, asıl failler yargılanmadan bu davanın bitmeyeceğini, bu defteri kapatmayacaklarını vurgulayan Deli, mahkemenin yeter ki konu devlet görevlilerine gelmesin diye çırpındığını, bu uğurda IŞİD’li canilere gözünü kırpmadan idam verebileceğini ifade ederek, bu davanın tüm Türkiye halklarının davası olduğunu, sonucunun da geleceği belirleyecek kadar öneli bir yerde durduğunu söyledi.

   

  Deli’den sonra Ata Önder Atabay’ın ablası kardeşi için yazdığı şiiri okudu. “Anaların öfkesi katilleri boğacak!” sloganıyla karşılanan şiirden sonra DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir konuşma yaparak faşizme karşı birlikte mücadele etmenin bu tarihsel koşullarda yakıcı bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Dönemin özelliklerine değinen Beko, “bu taş çok sert yan yana omuz omuza olmadıktan sonra bu taş gelip kafamızı yaracak. Omuz omuza durmazsak, bu katiller de durmayacak” diye belirtti.

   

  Sloganlar, ıslıklarla devam eden anma, Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun yazılı açıklamasının okunmasıyla sona erdi.