• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-01-09
 • İzmir'de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından son KHK ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı

  İzmir'de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından son KHK ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

   

  Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyesi Funda Obuz tarafından okunan basın açıklamasında son KHK'lar ile iktidarın barıştan, emekten yana olanların tasfiyesinde hız kesmediği belirtildi.

   

  Basın açıklamasında 15 Temmuz sonrası çıkarılan OHAL ile iktidarın "...sadece ve sadece Türkiye'nin diktatörlük rejimine gidişinde bir fırsat olarak kullanıldığı, hukukun yok edilmesi, demokrasinin bitirilmesi, muhalif her kesimin susturulmasına hizmet ettiği" belirtildi.

   

  Basın açıklamasında ayrıca KHK ile ihraç edilen Ege Üniversitesi'ndeki akademisyenlere yönelik kapı kilitlerinin değiştirilmesi, haklarında arama kararının çıkarılması gibi özel uygulamanın daha önce hiçbir şekilde uygulanmadığı da vurgulandı:

  Bizler İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak bugüne kadar nasıl yan yana, omuz omuza durduysak bundan sonra da omuz omuz durmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl ki barış, demokrasi, emek dediysek bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Mücadelemiz ihraç edilen tüm arkadaşlarımız geri dönene kadar, bu ülkeye barış gelene, demokrasi gelene kadar, emekten yana bir yaşamı kurana kadar devam edecektir!

   

  Basın açıklaması sırasında sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak!", "Susma, sustukça sıra sana gelecek!" sloganları atıldı.

   

   

  Ege Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyenlere yönelik uygulamanın ortaya çıkardığı tepki sonrasında, KHK'lara karşı tepkileri görmezden gelen ana akım medyanın koçbaşı Hürriyet gazetesi, hem Ege Üniversitesi'nin uygulamasını hem de basın açıklamasını haber yapmak zorunda kaldı. 

   

  Basın açıklamasının olduğu dakikalarda, Ege Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyenlerin değişen kapı kilitlerinin polis tarafından alındığı bilgisi geldi. 

   

  Alınteri / İzmir