• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-02-15
 • İzmir'de seçmeli din dersleri rağbet görmeyince İl Milli Eğitim kampanya başlattı

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlüklerine gönderdiği bir yazıyla seçmeli olarak müfredata giren "Din, Ahlak ve Değerler" dersinin rağbet görmemesi üzerine bir kampanya başlattıklarını bildirdi.  

   

  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu imzasıyla yollanan yazıda, Milli Eğitim’in seçmeli derslerle ilgili genelgesi hatırlatılarak, geçen yıl İzmir’de Anadolu Liseleri ve diğer tür okullarda ‘Din, Ahlak ve Değerler’ seçmeli dersler bölümünden “Kur’an-ı Kerim”, ‘Hz. Muhammed’in Hayatı” ve ‘Temel Dini Bilgiler” derslerinin hiç seçilmediği bilgisi verildi.

   

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği yazıda “Bu nedenle okul müdürlüklerinin; seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimi ile ilgili açıklamaları; ikinci dönemin ilk haftasında öğrencilere ve velilere duyurulması, ders seçiminde herhangi bir zorlama ve dayatma yapılmaması, yukarıdaki dersleri de seçmek isteyen öğrencilere de her ne mazeret adı altında engelleme yapılmaması ve seçimin gerçekleştirilmesi ve bu konuda Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nün ilgili yazısının 2.  ve 3. Maddelerinin özellikle dikkate alınarak konuya hassasiyet gösterilmesini önemle rica ederim” denildi.

   

  Seçmeli olarak gözüken ancak rağbet görmeyen din dersini seçmenin özendirilmesi için kampanya çalışması yürütülmesi de istendi. Kampanya afişlerle yapılacak. Cami, Kur’an ve çocuk görsellerinin kullanıldığı afişlerde, ‘Dersimi Seçiyorum, Dinimi Öğreniyorum’, ‘Dersimi Seçiyorum, Kur’an-ı Kerim’i Öğreniyorum’, ‘Aydın, çağdaş, geçmişini bilen, geleceğe yön veren nesiller için seçmeli dersim Kur’an-ı Kerim’, ‘Dinimi doğru bir şekilde öğrenmek için Temel Dini Bilgiler Dersini seçiyorum’, ‘Peygamber Efendimizin güzel ahlakını öğrenmek ve O’nun ahlakıyla güzelleşmek için Hz. Muhammed’in Hayatı dersini seçiyorum’ ifadeleri de yer alıyor.

   

  Konuya ilişkin Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı ise uygulamanın, yönetmeliğe aykırı olduğunu söyledi ve “Müdürlük, seçmeli dersleri zorunlu hale getirmeye çalışıyor. Onlarca ders arasından sadece bu 3 dersin seçilmesine yönelik çalışma yaparak müdürlük, seçmeli ders ruhuna, yönetmeliğe aykırı davranıyor, suç işliyor. Müdürlüğün suç işlemelerine rağmen İzmirli velilerin çağdaşlıktan, bilimsellikten yana dersleri seçmeleri için çaba sarf edeceğiz” dedi.