• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-03-10
 • İzlanda hükumeti emekçi kadınların 'eşit işe eşit ücret' taleplerini yasal bir güvenceye kavuşturuyor

  İzlanda’da hükümet “eşit işe eşit ücret” sağlanması konusunda bir yasa tasarısı hazırladı. Yasa tasarısına göre, hem kamu hem de özel sektördeki işverenlerden cinsiyet, etnik köken, cinsel eğilim ya da milliyete bakılmaksızın eşit işe eşit ücret ödemelerini bir sertifikayla kanıtlamaları zorunlu olacak.

   

  Hükümet, ilgili yasa tasarısını bu ay parlamentoya getireceğini ve 25'ten fazla personel çalıştıran bütün işverenlerin eşit işe eşit ücret ödediklerine dair bir sertifika alması gerekeceğini açıkladı.

   

  Başka ülkeler ve ABD'nin Minnesota eyaletinin eşit ücret sertifikası gerekliliği bulunuyor ancak İzlanda'nın bunu hem kamu hem de özel sektöre zorunlu kılan ilk ülke olduğu belirtiliyor.

   

  İzlanda Dünya Ekonomik Forumu'nun hazırladığı cinsiyet eşitliği listesinde ilk sırada ancak İzlandalı kadınlar hala erkeklerden ortalama yüzde 14 ila 18 daha az kazanıyor.

   

  Kadınların direnişiyle gelen kazanım

   

  Ülkede geçen yıl Ekim ayında binlerce kadın çalışan saat 14:38'de iş bırakmış ve cinsiyetler arası ücret eşitsizliğini protesto etmişti. Kadın hakları grubu, kadınların erkeklerle karşılaştırıldığında 14:38'den sonraki mesai saatlerini bedavaya çalıştığını hesaplamıştı.

   

  Diğer taraftan, dünya genelinde “eşit işe eşit ücret” talebi, kadınların gündemine giderek daha fazla giriyor.

   

  En son İzlanda ve Fransa‘da “kadın grevlerine” tanık olduk. Ekonomik krizlerin derinliğiyle de birleşik artan ve dayanılmaz boyutlar kazanan emek sömürüsü, ağır çalışma koşulları; buna karşın genelde ücret düzeylerinin özelde kadın emekçilerin aldığı ücretlerin “hayat pahalılığı” oranında arttırılması şöyle dursun dondurulması ya da çok sınırlı artışlara tabi tutulması, “aynı işe eşit ücret” haklı talebi doğrultusundaki mücadeleleri de tetikleyen bir rol oynuyor.

   

  Almanya‘da merkezi Berlin’de bulunan VdK/Sozialverband VdK Deutschland e.V. (emeklilik, engellilik gibi toplumsal sorunlara duyarlılığıyla bilinen, daha ziyade sosyal-liberal bir kurum), eşit işe eşit ücret kampanyası yapmaya hazırlanıyor.

   

  VdK, kadın temsilcileri konferanslarında, ücret eşitliği talebiyle 18 Mart 2017 günü kamuoyuyla buluşma kararı almıştı.