• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • Beyazıt Meydanı'nda "YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek" sloganları yankılandı

  “Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Gençlik Meydana”

   

  YÖK’ün kuruluşunun 36. yıldönümünde İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısının önündeki Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen öğrenciler üniversite yönetiminin tüm engellemelerine ve sıkı polis ablukasına rağmen protesto eylemini gerçekleştirdi.

   

  Eylem günü sabahı okulda “Canlı bomba var” “IŞİD saldıracak” gibi söylentiler olduğunu dile getiren protestocu olmayan öğrencilerin pek çoğu okula geldiğinde özel güvenlik tarafından “Ana girişten girmeyin” gibi uyarılar aldıklarını dile getiriyorlar.

   

  Eylem öncesi ise fakülteler arası geçiş yasağı getirilip öğrenciler kampüslerine alınmadı. Kapıda bekleyen öğrenciler uygulamanın tamamen keyfi olduğunu söyleyerek yasağa tepki gösterdi ve yasağın gerekçesinin bildirilmesi talebiyle dilekçe verdi.

   

  “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteliler bizimle özgürleşecek”

   

  Yalnızca İstanbul Üniveristesi’nden değil, İstanbul’un farklı üniversitelerinden gelen öğrenciler konuşmalarında OHAL süresince gittikçe şiddetlenen baskılarla karşı karşıya geldiklerini ancak mücadelelerini devam ettiklerini vurguladı. Kampüs içinde ve dışında sürekli faşist saldırılarla yüz yüze geldiklerini söyleyen öğrenciler, her fırsatta YÖK’e ve saraya karşı mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

   

  Boğaziçi Üniversitesi’ni temsilen gelen öğrenciler geçen yıl okullarına atanan kayyum rektörden bahsetti ve bugün aynı saatte Boğaziçi öğrencilerinin de çalışanların ulaşım hakları için eylemde olduklarına değindi.

   

  Bilgi Üniversitesi’ni temsilen gelen öğrenciler ise üniversitelilerin taşıdığı ve altında ezildiği gelecek kaygısından bahsederek son günlerde intihar eden doktorları hatırlattı.

   

  İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde öğrenim görmekte olan öğrenciler, okullarının Avcılar’dan Hadımköy’e taşınılmaya çalıştığını ve bunun rant uğruna olduğunu, bu uygulamaya karşı direneceklerini anlattı.

   

  Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri de, Beşiktaş Kampüsleri’nin boşaltılarak saraya devredilmesine karşı mücadeleye devam ettiklerini ve edeceklerini ifade etti.

   

  Meydandaki eylemi türküler ve şarkılarla bitiren öğrenciler, “Faşizme ölüm” pankartı açarak metro durağına yürüdüler.