• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-11-13
 • Suriyeli göçmenler için İŞKUR'a gönderilen paralarda yolsuzluk tespit edildi

  Suriyeli göçmenlerin entegrasyonu için İŞKUR ‘a gönderilen paranın ve bu bütçeyle yapılan harcamaların kayıt altına alınmadığını belirten Sayıştay Raporu’nda, usulsüzlük ve hatalı işlemler tespit etti.

   

  İşsizlik oranına paralel yüzde 42’lik artış yaşanan İŞKUR’un mali hesaplarını mercek altına alan Sayıştay, usulsüzlük ve hatalı işlemler tespit etti. Sayıştay denetçileri, kurumun mali rapor ve tablolarının doğru ve güvenilir bilgi içermediğini saptadı.

   

  O paralar nerede

   

  Raporda en dikkati çeken tespit ise Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonu için kurumun banka hesaplarına gönderilen paranın ve bu paradan yapılan harcamaların kayıt altına alınmadığı oldu.

   

  Sayıştay, İŞKUR’un hesaplarının da doğru ve güvenilir olmadığını açıkladı. Hatay Valiliği tarafından, ‘2016 yılı Geçici Koruma Statüsündeki Suriyeli Nüfusun Toplumsal Uyumu için Sosyal Destek Programı’ kapsamında Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün banka hesabına gönderilen paranın ve bu paradan gerçekleşen harcamaların kayıt altına alınmadığını tespit eden Sayıştay, İŞKUR’un kamuda hesap verebilirliği ve mali saydamlığı amaçlayan ‘Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na aykırı davrandığını belirtti.

   

  Taşınmazlar da kayıtlarda yok

   

  Sayıştay’ın denetim raporlarına İŞKUR’a ilişkin yansıyan bir diğer bulgu ise, kurumun kullanımına tahsis edilen taşınmazların mali tablolara yansıtılmadığı oldu.

   

  Bakım harcaması 5,5 milyon

   

  İŞKUR’un denetim raporunda dikkati çeken tespitler bunlarla da sınırlı kalmadı. Kurumun maddi duran varlıkların ekonomik ömürlerini ve değerlerini artırmaya yönelik yaptığı bakım onarım harcamalarının, doğrudan gider olarak gösterildiği tespit edildi. 

   

  Sayıştay denetçileri, İŞKUR tarafından 2016 yılı içinde binaların bakım ve onarımına harcanan 5 milyon 369 bin liranın gider olarak gösterildiğini saptadı. Bu hatanın hesapların doğru ve eksiksiz sunulmasına engel teşkil ettiği vurgulandı.