• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-08-08
 • 2 gün önce Şemdinli'de işkenceye maruz kalan köylülerin tamamı serbest bırakıldı

  Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Altınsu köyünde yaşanan çatışmada bir özel harekatçının ölmesinin ardından gözaltına alınan ve hem gözaltına alındıkları sırada hem de gözaltı sürecinde ağır işkencelere maruz kalan 36 köylüden 16’sı da bugün serbest bırakıldı.

   

  Köy meydanında toplanan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu köy halkı burada işkenceye maruz kalmış, 36'sı gözaltına alınarak lçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüş ve 20’si dün sabah saatlerinde serbest bırakılırken, 16’sı bırakılmamıştı.  

   

  dihaber’in dün serbest bırakılan köylülerin vücutlarındaki işkence izlerini sarsıcı bir şekilde ortaya koyan fotoğrafları ve bir köylünün anlatımları olayın ‘90’lardaki özel savaş politikalarının günümüzdeki izdüşümü olduğunu gösteriyordu.

   

  Köylüler, asker ve polislerin köyü bastığını, rastgele evlere girerek kapı pencereleri kırdıklarını söylemiş ve ismini vermek istemeyen bir köylü yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

   

  Gece saatlerinde evlere baskın yapan asker ve polisler 100’ü aşkın insanı köy meydanına toplayarak, işkenceden geçirdi. Aralarında kadın ve çocuklar da vardı. Hiçbir gerekçe göstermeden kapıları kırıp halkı yere yatırdılar. Yere yatırılanların üzerlerinde tepindiler. Tekme, tokat, yumruk, silah dipçiği dahil birçok şeyle vurdular. Meydan dayağından sonra 36 kişiyi gerekçesiz gözaltına aldılar. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülene kadar da darp edildik

   

  Öte yandan, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) işkence gören köylüleri ve avukatlarını arayarak bilgi aldığı belirtildi.