• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-10-14
 • Yazar Hamide Yiğit'in IŞİD'i anlattığı kitabına Erdoğan Ailesi ve İHH dava açtı. Yiğit'in 15 yıl hapsi isteniyor

  Yazar Hamide Yiğit’in, hükümetin Suriye politikalarını eleştirdiği ve IŞİD’i anlattığı kitabı nedeniyle 15.5 yıl hapsi isteniyor. Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, kardeşi Mustafa Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen ve İHH davacılar arasında.

   

  'TEKMİLİ BİRDEN IŞİD'

   

  Cumhuriyet'in haberine göre, AKP’nin Suriye politikasının eleştirildiği “Tekmili Birden IŞİD, El Kaide’den IŞİD’e Amerika İçin Cihat!” adlı kitap yazan emekli öğretmen ve yazar Hamide Yiğit’in başına gelmeyen kalmadı.

   

  ERDOĞANLAR'DAN SAVCIYA

   

  Cumhuriyet davası savcılarından Yasemin Baba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Erdoğan’ın damadı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İHH’nin şikâyeti üzerine Yiğit hakkında 5 suçlamadan 15.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

   

  HAKARET VE PROPOGANDA SUÇLAMASI

   

  Davaya daha sora Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen de katılma talebinde bulundu. İddianamede bu üç isme hakaret suçunun yanı sıra kitaptaki bazı ifadeler nedeniyle 7terör örgütü propagandası yapmaktan' da ceza istendi.

   

  GELİRİ KHK MAĞDURLARINA

   

  Emekli olan Yiğit ise davaların kitabın gelirlerinin KESK’li KHK mağdurlarına bağışlama kararından sonra açıldığını belirtti.

   

  ÜÇ KİTAP YAZDI

   

  Ankara’da felsefe öğretmenliği yapan Hamide Yiğit, “AKP’nin Suriye Savaşı-Erdoğan’ın Yıkılan Hayalleri” (2013), “Libya’da Kanlı Bahar-Sizi Özgürleştirmek için Öldürdük” (2014) ve “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” (2016) kitaplarına imza attı.

   

  GİZLİ İHBARCI

   

  2015 yılında Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen 'veli ihbarı' mektubunun ardından Yiğit hakkında idari soruşturma başlatıldı. Bu süreçte ihbarcının veli olmadığı ortaya çıkarken Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, Yiğit hakkında sosyal medya paylaşımlarında 'terör propagandası yaptığı, devleti alenen aşağıladığı ve Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

   

  ÜÇ DAVA AÇILDI

   

  Savcılık da Yiğit hakkında ikisi “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, biri de “devleti ve hükümeti alenen aşağılama” suçlamasıyla toplam üç dava açtı.

   

  SAVCI DURMADI

   

  İdari ve adli soruşturmalar sürerken Hamide Yiğit’in “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” adlı kitabı basıldı. Kitapta isimleri geçen İHH, Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Baba, Yiğit hakkında soruşturma başlattı ardından da 5 Haziran’da dava açtı.

   

  301'DEN YARGILANIYOR

   

  İddianamede; Yiğit hakkında “İHH Yönetim Kurulu, Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği” ve “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla ceza istendi. Bununla da yetinmeyen Savcı Baba, kitaptaki bazı bölümler nedeniyle Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesinden dava açtı.

   

  İHH TAZMİNAT İSTİYOR

   

  Ayrıca yazar Yiğit hakkında 40 bin TL’lik tazminat davası açan İHH, söz konusu kitabında toplatılması talebiyle bir de hukuk davası açtı.