• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-19
 • Kristal-İş Trakya Şube Yönetimi sendika başkanıyla şirketin işten atılan işçilerle ilgili anlaştığını duyurdu

  Kristal-iş Sendikası Trakya Şubesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklamaya göre 18 ve 19 Ekim tarihlerinde sendika genel merkeziyle yaptıkları toplantılar sonucunda Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın Şişecam yönetimiyle bir görüşme yaparak şöyle bir anlaşmaya vardığını duyurdu:

   

  1-işveren bu 90 arkadaş ile görüşüp Eskişehir’e gitmek isteyenleri tespit edecektir
  2-gitmek isteyenler tüm özlük hakları ile 1 Kasım itibariyle Eskişehir fabrikasında iş başı yapacaklardır
  3-Kcs fabrikasında D fırını açıldığında bu arkadaşların geri getirilmesi şartı ile sendikamız ile işveren anlaşmaya varmıştır.

   

  Bu açıklamadan sonra görüştüğümüz işçiler, anlaşmanın kendilerine rağmen yapıldığını, iradelerinin hiçe sayıldığını belirterek, avukatlarıyla yaptıkları görüşmelerden sonra duruma ilişkin yazılı bir açıklama yapacaklarını belirttiler.

   

  İşçiler, Kristal-İş yönetiminin daha önce kendilerine genişletilmiş başkanlar kurulunu toplayacağını ve konuyu burada ele alacağını söylediğini; fakat buna uygun davranmadığını; her zaman olduğu gibi kafasına göre iş yaptığını vurguladılar.

   

  Bu kararda sendika yönetiminin belirleyici rolünün olduğunu düşünen işçiler, bunu da Trakya şubesinin sendika içinde belirleyici bir ağırlığının olmasına dayandırıyorlar. “Çünkü, sendika yönetimi biz 90 muhalif işçiyi Eskişehir’e göndererek şube içinde ipleri ele geçirmek ve şube içindeki muhalif duruşu tasfiye etmek istiyor” diyorlar.  

   

  İşçiler samimi bir çözümün kendilerinin ayın 30’unda sözleşme süreleri dolay 230’a yakın taşeron işçinin yerine istihdam edilmesiyle bulunabileceğini vurguluyorlar. Genel merkezin kendilerine rağmen yaptığı bu anlaşmayı kabul etmemeyi düşünüyorlar.