• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-12-07
 • İşgale müdahale eden polis, sendika başkanı ve bazı işçileri gözaltına aldı

  15:25

  Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve bazı işçiler gözaltına alındı.

   

  15:10 

  İşgalde bulunan Nakliyat-İş üyelerine polis plastik mermi ve gazla saldırarak dışarı çıkarmaya çalışıyor. Belediye binasında haber yapan muhabirimize de saldıran polis, kitleyi dağıtmaya çalışıyor. 

   

  ***

  Nakliyat-İş üyesi 100 işçi, işten atılan arkadaşları için Çankaya Belediye'sini işgal etti.

   

  İşçiler, toplu iş sözleşmesini kabul etmeyen ve grev kırıcılığı yapan Çankaya Belediyesi’ne bağlı taşeron şirket Norm Altaş’ı protesto amacıyla belediye binasına girerek işgal eylemi başlattı.

   

  Çankaya Belediyesi içinde çocukları ile birlikte beklemekte olan işçiler “Sorun çözülünceye, atılan işçiler işine geri dönene ve TİS görüşmelerine yeniden başlanana kadar Çankaya Belediyesindeyiz.” açıklamasında bulundu.

   

  Öte yandan konuştuğumuz Norm Tasarım’da çalışan ve Genel-İş'te örgütlü olan işçiler; Genel-İş'in sessiz kalmasına tepkili olduklarını, Genel-İş’ten sınıf dayanışması göstermesini beklediklerini belirtti ve eklediler: “Sendika destek verir ya da vermez, biz arkadaşlarımızın haklı taleplerinin yanındayız. İşten atılan arkadaşlarımız koşulsuz şartsız ise geri alınmalıdır.”

   

  Belediyeyi ablukaya alan polisin eyleme saldırı hazırlığında olduğu bildirildi.

   

   

  Ne olmuştu?

   

  Nakliyat İşçileri Sendikası 2015'den bu yana kriz halini alan toplu sözleşme hakkı için Norm Altaş şirketinin İmrahor'daki şantiyesine grev pankartını asmıştı. Akabinde, Çankaya Belediyesi taşeron temizlik şirketi olan Norm Altaş’ta, aralarında Nakliyat-İş temsilcisinin de yer aldığı 12 işçiyi işten çıkarmıştı.