• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-12
 • İş cinayetlerinde "fıtrattan" "adli vaka" söylemine ve kurbanlı-dualı törenlere!

  TÜPRAŞ’ın Aliağa Rafinerisi’nde dün yaşanan iş cinayetinden sonra bu ülke, iş cinayetlerine yaklaşımın “fıtrat” söyleminden “adli vaka”, “büyütecek bir şey yok, dört kişi ölmüş” “her şey normal, işletmede üretim devam ediyor” gibi söylemlere geçildiğine tanıklık etti. “Fıtrat”la işçi ve emekçilerin dini duygularına hitap edip, “kar daha fazla kar” dürtülerinin nasıl bir canavarlık olduğunu perdelemeye çalışıyorlardı. Fakat Aliağa Kaymakamı’nın cinayeti “adli vaka” olarak tanımlaması ya da AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Hamza Dağ'ın, "Her şey normal, işletme üretime devam ediyor, bir sıkıntı yok, birkaç ölü var, üzgünüz" ifadeleri artık böylesi perdelere de ihtiyaç duyulmayacak bir fütursuzluğu hem de en pişkin biçimde sergileyecek bir noktaya sıçradıklarını gösteriyor.

   

  TÜPRAŞ’ın sahibi olan ve karlarıyla övünen Koç’ların da kolayından suçu taşerona atarak işin içinden sıyrılmaya çalıştıkları bu cinayet, çalışmanın giderek daha çok ölümle özdeşleştiği bu ülkede bunun nedenleri konusunda pek çok açıdan düşündürttüğü gibi, aynı zamanda bu soruya dair çarpıcı veriler sundu. Patronlar-devlet ve sendika bürokrasisi üçgeni sınıfın örgütlü gücü zayıfladığı oranda tarihte eşi benzeri görülmemiş bir küstahlık, aldırmazlıkla hareket edebiliyorlar.

   

  AKP yandaşı Sancak’ın fabrikasında kurban ve dua

   

  İş cinayetleri konusundaki bu sıçramalı söylem “değişikliğine” AKP yandaşı patronlardan Ethem Sancak’a ait İzmir Bornova’daki BMC Kamyon, Otobüs, Savunma Sanayi Fabrikası’ndan başka bir boyut eklendi. Geçtiğimiz hafta fabrikada yaşanan iş cinayeti için fabrika yönetimi öğle arasında işçileri bahçede toplayarak, önce dua ettirdi ve ardından da çok sayıda "kurbanlık hayvan" kesti. Yönetim bir işçinin daha yaşamını yitirmemesi temennisinde bulundu. 

   

  Fabrikanın boyahanesinde çalışan 39 yaşındaki İbrahim Çoşkun’un güvenlik önlemleri alınmadan tadilat için çıkarıldığı çatıdan düşmesine dair aradan bir hafta geçmiş olmasına rağmen tek bir soruşturma, tek bir araştırma bile yapılmadan insanı hayrete düşürecek böyle bir törene gidildi. Söylenecek sözün kalmadığı bu maskaralık, patronların işi neye güvenerek bu raddeye vardırabildikleri konusunda bir kez daha düşündürtüyor insanı.