• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-09-22
 • ROSA grubundan kadınla,r ‘kürtaj yasağı’na karşı Handmaid’s Tale kıyafetleriyle eylem yaptılar

  Yaşanacak Dünya

   

  Tarihsel olarak devletin biçimlenişine de sirayet etmiş koyu Katolikliğin egemen olduğu İrlanda’da kadınlar hala “kürtaj hakkı”ndan yoksunlar. Ve bu durum İrlandalı kadınların son yıllardaki mücadelelerine konu olan bir sorun.

   

  Doktorların kürtaj yapmayı reddetmesi nedeniyle bir anne adayının hayatını kaybetmesi üzerine 2013 yılında kürtajla ilgili yeni düzenlemeler yapılması da sorunu çözmedi. Zira anayasanın ilgili (sekizinci) maddesinde yapılan değişiklik “ancak annenin hayati tehlikesi bulunduğunda hamileliğin sonlandırılabileceği”ni söylüyor. Diğer durumlarda kürtaj yasağı geçerliliğini koruyor.

   

  İrlandalı kadınlar, işte bu 8. maddenin iptal edilmesi ve kürtaj yasağının kaldırılması talebiyle 21 Eylül günü (dün) yine protesto gösterisi yaptılar.

   

  Cinsiyetçiliğe ve baskılara karşı kadın hakları savunucusu ROSA grubundan kadınlar, Handmaid’s Tale kıyafetleriyle Parlamento binası önünde toplandılar. Taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

   

  Handmaid’s Tale, televizyonlarda kendisinden uyarlanarak dizi olarakta yayınlanmaya başlanan distopik bir romanın adı.

   

  Roman, kadınların bugünkü -sınırlı da olsa- haklarından bile çok gerilere götürülmüş erkek egemen totaliter bir toplumda geçen hikayeyi konu alıyor.

   

  Margaret Atwood, romanında, kadın haklarının bugünkü halinin tersine döndüğünde çıkacak sonuca ilişkin distopik bir hikaye kurgulamış. The Handmaid’s Tale, Amerika Birleşik Devletleri’nin parçası olan Gilead distopyasındaki totaliter toplum hayatını konu alıyor.  Gilead kadınlara devlet mülkü gibi davranan tutucu bir rejimle yönetilmektedir. Çevresel felaketler ve düşen doğum oranları karşısında son kalan doğurgan kadınlar yöneticilerin evinde hizmetçi olarak çalışmaktadır. Ve hizmetçi kadınlar, bu harap edilmiş dünyada popülasyonu arttırmak için cinsel köle olmaya zorlanmaktadırlar, vs.

   

  1985’te yayınlanmış kitap 1992’de Türkçe’ye “Damızlık kızın öyküsü” olarak çevrilmiş!