• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-09-10
 • İngiltere’nin Newcastle şehrinde yürüyüşe geçen faşist grup, antifaşistlerin yürüyüşüyle protesto edildi

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  EDL (English Defence League) taraftarı 50-60 kişilik faşist gruba karşı 600’ün üzerinde antifaşist yürüyüş gerçekleştirdi.

   

  Faşistler, göçmen kökenlilerin oluşturduğu fuhuş-tecavüz-uyuşturucu çetesinin yargılandığı ve çeşitli cezalar aldığı dava süreci bitime yaklaşırken, bunu fırsat bilip ırkçı bir gösteri tezgahladılar. Fakat karşılarında antifaşistleri buldular. EDL grubundan olan faşistler ancak polis korumasında 15-20 dk. kadar yürüyebildiler.

   

  EDL’nin “halkı uyandırmak için” sokağa çıkmalarına gerekçe yaptıkları ‘Sanctuary Operasyonu’

   

  Newcastle’de genç kadınları ve kızları kaçırıp tecavüz eden, onları fuhuşa zorlayan çetenin çökertildiği operasyonun adı “Sancturay”! (Bu kelimenin, hıristiyan kutsallığına vurgu yapan, ‘kutsal korunma’, (dinsel manada) ‘sığınak’ ve ‘tapınak’ anlamlarını taşıdığını belirtelim! Yani operasyonun isminde bile göçmen karşıtlığına gönderme var!)

   

  Göçmen kökenlilerden oluşan çetenin üyeleri Newcastle mahkemesinde görülen davanın ardından bu hafta toplam 180 yıl hapse mahkum edildiler.

   

  Çetenin, bazıları 14-16 yaşlarında olan genç kızları kaçırıp hapsederek zorla uyuşturucuya alıştırıldığı, fuhuş yapmaya zorlandığı ortaya çıktı. 20 genç kadın dava sürecinde, 2011-2014 yılları arasında çetenin kendilerine yaptıklarını anlattılar.

   

  Dava, toplam 200’den fazla suçlamayla karşı karşıya olan 26 sanık ve 22 mağduru içeriyor.

   

  Çetenin üyeleri Bangladeş, Pakistan, Hint, Irak, İran ve Türk kökenlilerden oluşuyor.