• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-05
 • İran devletinin dün iki kolberi katletmesinin ardından Banê ve Rojhilat'ın birçok kentinde başlayan eylemler devam ediyor

  Ücret karşığında sınırda yük taşımacılığı yapan kolberler Qadir Behramî (41) ve Heyder Fereci (21) Doğu Kürdistan'ın (Rojhilat) Sinê eyaletine bağlı Banê kentinde katledilmişti.

   

  Eylemlerin ardından İran, Rojhilat'ın birçok kentinde OHAL uygulamalarını devreye koydu.

   

  ANF'nin haberine göre, Banê'de dün başlayan eylemler bugün kitleselleşerek devam etti. Banê Kaymakamlığı ve Banê Askeri Karargahı önündeki eylemlere İran rejim güçleri saldırırken, halk da taş ve sopalarla karşılık verdi. Eylemler gün boyu devam ederken, İran kente çok sayıda takviye güç ve İtlaat (İran istihbaratı) sevk etti. Kent üzerinde helikopter hareketliliği de yaşandı. Eylemlerde en az 5 kişi yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.

   

  Merîvan'da ise iki kolberin katledilmesini protesto etmek için kepenkler kapatılırken, kente çok sayıda asker ve İtlaat üyesi sevk edildi. Bazı noktalarda İtlaat ile polislerin esnaflara saldırdığı, bazı dükkan ve işyerlerinin tahrip edildiği belirtildi. Kürt siyasetçiler halka kesintisiz eylem çağrısı yapıyor.

   

  Sinê'de de yoğun askeri hareketlilik yaşanırken, Urmiye eyaletine bağlı Pîranşar, Serdeşt ve Saqiz kentlerinde eylem çağrısı üzerine yoğun asker ve polis sevkiyatı yapıldı.

   

  KODAR'DAN ÇAĞRI

   

  Doğu Kürdistan Demokratik Toplum Kongresi (KODAR) yaptığı yazılı açıklamayla eylemlere destek çağrısı yaptı. KODAR, "Banê, Serdeşt ve Merîwanê halkının taleplerini meşru görüyor ve destekliyoruz. Rojhilat'taki Kürt halkını, özellikle de sınır bölgesinde yaşayanları Banê, Serdeşt ve Merîwanê halkına destek vermeye çağırıyoruz" dedi.