• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-05
 • İran'da sınırı ticareti yapan 2 Kürdün öldürülmesinin ardından halk kaymakamlığı bastı

  İran'da sınırı ticareti yapan 2 Kürdün öldürülmesinin ardından halk kaymakamlığı bastı. Polis biber gazıyla müdahale etti. Yaralıların olduğu bildirildi.

   

  İran’ın Bane şehrinde sırtında yük taşıyarak sınır ticareti yapan (Kolber) iki Kürdün Devrim Muhafızları'nca vurularak öldürülmesinin ardından halk sokaklara çıkarak, kaymakamlığı bastı. İran polisi biber gazı ile müdahale ederek çok sayıda kişiyi yaraladı. 


  İran’da dağlık Irak sınırında sırtlarında yük taşıyarak sınır ticareti yapan ve ‘kolber’ diye adlandırılan hamallar, sık sık yetkililer tarafından hedef alınıyor. İran yönetimi geçen yıl, kolberlerin sınır muhafızları tarafından hedef alınmaması için özel lisanslar çıkarmaya başlamıştı.

   

  Kürtler, Bane’de iki kişinin öldürülmesinin ardından önce kepenk indirdi, ardından yürüyüşe geçti. Belediye ve kaymakamlık önünde toplanan halk, kaymakamlığı bastı. 

   

  Protestolar diğer Kürt illerine de yayıldı Merivan'da dükkân sahipleri kepenk kapattı. İki yıl önce de, İran’ın Kürt kenti Mahabad’da istihbaratçıların tecavüzüne uğradığı için intihar ettiği konuşulan Farinaz Hosravani’nin ölümü sonrası isyan çıkmıştı.