• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-02-08
 • İnşaat-İş üyesi işçiler, direnişin dördüncü gününde Teknopark yönetim binasının çatısını işgal ettiler

  İnşaat İşçileri Sendikası Düzce Teknopark’ta üyelerinin gasp edilen ücretleri için başlattığı direnişin dördüncü gününde Teknopark Yönetim Binasının çatısına çıkarak işgal girişiminde bulundu.

   

  Ekşioğlu İnşaat tarafından yapımı sürmekte olan Düzce Teknopark’ta ücretleri gasp edilen 17 üyesinin tüm alacaklarını almak için başlattığı direnişin dördüncü gününde Teknopark Yönetim Binasının çatısına çıkarak işgal girişiminde bulundu.

   

  Bir süredir gerek ana firma gerekse de projede adı geçen kurum ve kuruluşlarla diyalog yolu aramaya çalışmalarına rağmen hiçbir sonuç alamadıkklarını belirten İnşaat-İş, "İlk gün Teknopark önünde başlattığımız direnişle yüklenici firma Ekşioğlu İnşaat sendikamızla bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşme sonrası üzerine düşen yasal sorumluluğu yerine getirmesi gerekirken çözüm yolunu kapamayı tercih ederek direnişin Teknopark’ın ortaklarından Düzce Belediyesi önüne taşınmasını sağlamıştır" dedi.

   

  İkinci gün Düzce Belediyesi önüne taşıdıkları direnişte, belediye yöneticileri ile yapılan görüşmeden de somut bir çözüm yolu çıkmadığını, belediye yönetiminin Teknopark yönetiminde iki üyesi olmasına rağmen taleplerini Teknopark Yönetim Kurulu’na iletmenin dışında bir şey yapamayacaklarını belirttiğini vurgulayan İnşaat-İş, "...Uzun lafın kısası belediye yönetimi de Ekşioğlu İnşaat patronları gibi işçi düşmanlığını sergilemekten geri durmamıştır" açıklamasında bulundu.

   

  İnşaat-İş'in açıklamasında devamla şunlara değinildi;

   

  Direnişin üçüncü gününde ise ücretleri gasp edilen üyelerimizin çalışmış olduğu taşeron firma Enge Enerji’nin sahibi Selim Yirmibeşoğlu’nun genel müdürlüğünü üstlendiği Düzce Organize Sanayi Bölgesi giriş kapısı önüne taşıdık. Üç gündür sürdürdüğümüz direniş karşısında değil gerekli çaba ve samimiyeti göstermeyi, çözüm adına hiçbir şey yapmayarak sesimizi ve haklı direnişimizi görmezden gelerek ölü böcek taklidi yapan Teknopark ve ortaklarına direnişin dördüncü gününde işgalle yanıt verdik.

   

  Yangın merdivenlerinden çatıya çıkarak duymak istemediklerimizi sesimizi duyurmaya çalıştığımız çatı işgaliyle birlikte pankartımızı da yönetim binasına astık. Eylemin hemen ardından yanımıza gelen Düzce Emniyet Müdürü, Teknopark Yönetim Müdürü ve Ekşioğlu İnşaat yetkilisinden oluşan üçlü ekip, sendika temsilcimiz ve bir işçi arkadaşımızla görüşmek istediler.

   

  Görüşme devam ediyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.