• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-06-14
 • Polisin katlettiği İnanç Özkeskin'in annesi o anları anlattı, polis cenaze için dayatmalarda bulunuyor

  İnanç Özkeskin dün Kadıköy Koşuyolu’nda anne ve babasıyla kaldığı eve düzenlenen polis baskınında katledildi. Kendisi, ’96 Ölüm Orucu ve Süresiz Açlık Grevi direnişinde ölümsüzleşen İlginç Özkeskin’in ağabeyiydi ve yıllardır TAYAD’lı ailelerle faaliyet yürütüyordu. Polis de onun siyasi kimliğini biliyordu. Fakat 18 yaşındaki Sıla Abalay’dan “örgüt lideri” yaratan burjuva medya ondan da “önemli bir eylem hazırlığı içindeki teröristi” yaratarak verdi bu katliamı.  Polisin defalarca “teslim ol!” çağrısı yaptığı, bu çağrıya silahla yanıt verildiği yalanıyla birlikte…

   

  İnanç Özkeskin işçi ve emekçilere, tüm muhalif kesimlere, toplumsal direniş dinamiklerine gözdağı verme hasebiyle katledilenler zincirinin son halkası oldu. Şimdi de cenazesinin nerede ve hangi kaidelerle gömüleceğine karar vermek istiyorlar.

   

  Halkın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İnanç Özkeskin in cenazesini cemevi aracıyla götüremezsiniz.İstediğiniz mezarlıga gömemezsiniz.Yoksa cenazeyi vermeyiz diyorlar” diye duyuruldu.

   

  Aynı hesaptan yapılan açıklamada Özkeskin’in annesi katliamın detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi:

   

  Katliamın tanığı annenin anlatımına göre polis gece 00:30 sıralarında kapıyı dahi çalmadan, doğrudan kapıyı kırarak eve girmişti. Üstelik anne 'Durun, ne yapıyorsunuz, neden kırıyorsunuz, açıyorum kapıyı' diyerek kapıyı açmaya çalıştığı halde kapıyı kırmışlardı. Bu sırada İnanç Özkeskin uyuyordu ve gürültüyle uyanmıştı. Annenin 'ne oluyor oğlum' sorusuna, 'bilmiyorum anne, anlamadım' diye cevap vermişti.

   

  Kapı kırılıp katiller içeri girdiklerinde önce anne, 'neden kırdınız kapıyı, açacaktım zaten' diye sormuş, karşılığında 'içeri geç, içeri geç' denilerek silah doğrultularak bir odaya sürüklenmişlerdi ve 91 yaşındaki baba silah dipçiğiyle vurularak darbedilmişti.

   

  Bu sırada koridorda bulunan İnanç Özkeskin, 'ne oluyor, ne yapıyorsunuz?' diye bağırmış, tam bu sırada silah sesleri duyulmuştu. Her şey birkaç dakika, hatta saniye içinde olup bitmişti. Yani ne defalarca ‘teslim ol’ çağrısı yapılmıştı ne silahla karşılık verilmişti. İçeri giren katliam birlikleri ‘işlerini bitirmiş’, İnanç Özkeskin’i katledip çıkmışlardı.