• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-09-16
 • İmam hatip liselerinin yaygınlaştırılması için çalışmalar tam gaz sürüyor

  "Dindar nesil" yetiştirme hedefi doğrultusunda düz liselerin tasfiye edilip, imam hatiplerin eğitimin merkezine yerleştirmesiyle atılan adımlar, imam hatiplerin daha yaygın bir faaliyet yürütmesi için önündeki engellerin bir bir kaldırılmasıyla devam ediyor.

   

  Devletin her türlü yatırımı yaptığı imam hatip liselerine öğrencilerin yönlendirilmesi için bir taraftan burada okuyan öğrencilere burs verme kararı alınırken, diğer taraftan da TEOG’ta başarılı öğrencilerin imam hatiplere yönlendirilmesi için okul müdürlerine ve okul aile birliklerine genelgeler gönderilmişti.

   

  Son yapılan düzenlemeyle, daha önce imam hatip açılabilmesi için 5 bin nüfus şartı kaldırılarak, Valilere istedikleri her yere imam hatip açma yetkisi verildi. Daha önce 50 bin olan nüfus şartı sonrasında 5 bine düşürülmüş, böylece tüm ilçelerde de imam hatiplerin açılmasının önü açılmıştı. Şimdi her köye imam hatip düşünen devlet bu nüfus şartını da ortadan kaldırarak, gerici eğitimi herkes için mecburi kılmanın yollarını oluşturmaktadır.

   

  Yeni düzenlemeyle Anadolu lisesi, fen ve sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için de belirtilen nüfus şartı kaldırılırken, güzel sanatlar ve spor liseleri için gerekli koşullara dokunulmadı