• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-12-05
 • HT Solar Enerji'de BMİS'e üye beş işçinin atılması ve TM'nin devreye sokulmasına karşı başlayan direniş devam ediyor

  Metal patronlarının sendika düşmanı tutumları İzmit’teki Posco Assan’dan sonra şimdi de İstanbul Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren HT Solar Enerji’de karşımızda.

   

  Çin sermayeli güneş enerjisi hücre ve modül üretimi yapılan fabrikadan da DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS) örgütlendikleri için beş işçi işten atıldı. Sendika düşmanlığına ve bu düşmanlığın işçi kıyımı biçimi almasına karşı başlayan direniş fabrika içinde ve dışında devam ediyor.

   

  Çinli patronun işten attığı beş BMİS üyesi işçi yerine Türk Metal’e (TM) üye dört işçiyi almasına karşı tepki gösteren işçiler, bu işçileri fabrikadan çıkardılar. Patronun TM’yi devreye sokma çabasına karşı öfkeli sloganlarla direnme kararlılıklarını gösteren işçiler, üretimi durdurarak yanıt verdiler.

   

   

  Ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere ve her türlü üretim baskılamasına karşı BMİS’te örgütlenen işçiler beş arkadaşlarının işten atılmasına karşı üretimi durdurarak fabrika içinde ve dışında bekleyişlerini sürdürüyorlar.

   

  HT Solar Enerji işçilerinin sendika ve işçi düşmanı tutuma ve işçilerin sendika seçme iradesini TM’yi devreye sokarak hiçe sayan yaklaşıma karşı gerçekleştirdiği direniş çevre fabrikalardan işçilerin de desteğiyle buluşuyor.

   

   

  2016'da kuruldu, kar oranlarını hızla katladı

   

  Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden HT Solar Enerji'nin, toplam 20 milyon dolar yatırımla 2016 yılında kurup üretime başladığı fabrika, şirketin Çin dışındaki ilk yatırımı olma özelliği taşıyor. Fabrikada toplam 500 kişi çalışıyor.

   

  Kurulduğu andan itibaren kar oranlarını büyüten fabrikada, ABD ve AB piyasalarına dönük üretim yapılıyor. Üretim kapasitesi sürekli büyüyen fabrikada en son siparişlerinin hedeflenen üretimi aştığı açıklanmıştı.