• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-12-07
 • Patron, kaymakam, polis ve sendika eliyle direniş sonlandırıldı

  HT Solar Enerji patronunun devreye kaymakam ve polisi sokarak işçileri tehdit etmesinin ardından direniş, Birleşik Metal-İş’in de direnişi bitirme ısrarıyla sona erdirildi.

   

  Dün akşam kaymakam, polis, HT Solar patronu ve BMİS yetkilileri ile yapılan toplantının ardından direnişin sonlandırılması kararı alınırken, işçileri ikna etmekte BMİS’li sendikacılara düştü.

   

  Birleşik Metal-İş üyelerini işten atması üzerine işçilerin başlattığı direniş devam ederken, patronun isteğiyle devreye kaymakam ve polis girdi. Kaymakamın emri ve polisin “müdahale” tehdidiyle direniş bitirildi.

   

  600’ü aşkın işçinin çalıştığı HT Solar’da Birleşik Metal-İş’in örgütlenmesi üzerine pazartesi günü 6 işçiyi işten atan patrona yanıtı işçiler, üretimi durdurarak fabrika içi ve dışında direnişe geçerek verdiler. Pazartesi gününden itibaren fabrikayı terk etmeyen HT Solar işçilerine, bu süre içerisinde çevre fabrikalardan yüzlerce metal işçisi de dayanışma ziyaretinde bulundu.
   
   

  İşçilerin direnişini kırmak isteyen patron ve Tuzla Serbest Bölge yönetimi ise ana kapıdan içeri kimseyi almayarak direnişi kırmaya yönelik girişimlerde bulunmuşlardı. Dün akşam saatlerinde ise patronun isteği üzerine devreye kaymakam ve polis girdi. Kaymakamın emri ve fabrika önüne yığılan polisin “müdahale” tehdidiyle direniş bitirildi.

   

  Kaymakam, patron, ilçe emniyet müdürüyle bir görüşme olduğunu söyleyen Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, “fabrikayı boşaltmamızı istiyorlar” dedi. Patronun direnişi sonlandırdıktan sonra bir kişinin bile iş akdinin feshedilmeyeceğini söyleyen Baltacı, patronun ‘yetki tespiti geldikten sonra sendikayla oturup konuşacağını’ söyledi. Patronun atılan işçilerle ilgili bir adım atmayacağını da ifade eden Baltacı, direnişin işçilerin işten atılmasıyla başladığını ‘unutarak’ ‘sendika olarak bu arkadaşlarımızın yanındayız, haklarının hukuki olarak takipçisi olacağız” dedi.

   

  “Fabrikayı terk ederek arkadaşlarımız vardiyalara dönecek” diye konuşan Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın’a ise işçiler, “Biz arkadaşlarımızın işbaşı yapması için üretimi durdurduk” dediler.  İşçileri ‘ikna etme’ görevi üstlenen Aydın, “buraya müdahale edeceklerdi. Çok daha geri, büyük hasarlarla karşı karşıya kalmak gibi bir durumumuz var. Polis zoruyla karşı karşıya kalmamak açısından mevcut pozisyon iyi, şu anda mevcut koşullarımızı korumamız gerekiyor” dedi.

   

  Bu sözlerin üzerine işçilerin “attıkları arkadaşlarımızı almadılar. Bizi atmayacaklarını nereden bilelim?” demeleri üzerine ise Aydın, işçileri ikna etmenin yanı sıra patronun sözüne güvenilmesini öğütleyen sözlerle “işveren bunu kaymakamın ve emniyet müdürünün önünde sözünü verdi” dedi.

   

  Bu konuşmalarının ardından direniş sonlandırılarak bitirildi.