• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-09-13
 • Anganwadi çalışanı emekçi kadınlar mücadeleden vazgeçmiyor; iki eyalette eylemler

  Yaşanacak Dünya

   

  Hindistan’da, kırsal alanlara ‘sağlık hizmeti’ ve çocuklar için erken eğitim ve bakım hizmeti ulaştıran Anganwadi işçilerinin mücadeleleri aylardır -dev ülkenin bir ucundan diğerine- inatçı bir karakter kazanarak sürüyor.

   

  Birbirinden uzak mesafelerdeki eyaletlerde ve şehirlerde kimi zaman grevler kimi zaman kitlesel protestolar biçiminde eylemler yapan kadın emekçilerin talepleri birbirine benzer içerikte. Temel iki sorun ise, son derece düşük ücretler ve belirlenmiş bir çerçeveye oturtulmuş sosyal hakların yokluğu.

  (Bakınız:http://www.yasanacakdunya.org/kirsal-saglikta-calisan-kadin-emekcilerin-mucadelesi-suruyor/ )

   

  Odisha ve Maharashtra eyaletlerinde grev ve protestolar

   

  Odisha eyaletinin başkenti Bhubaneswar’da binlerce Anganwadi çalışanı kadın emekçi protesto gösterisi yaptı.

   

   

  Sağlık (ve çocuklar için bakım-eğitim) emekçileri, aylık ücretlerin 18 bin Rs (yaklaşık 281 dolar)’a yükseltilmesini ve resmi olarak ‘kamu personeli statüsü’nün verilmesini talep ediyorlar.

   

  Maharashtra eyaletinde ise 2 binden fazla Anganwadi kadın emekçisi, 12 Eylül'den itibaren süresiz grev başlattı. Grevci işçiler, eyalette anaokulu çağındaki çocukların bakımını ve eğitimini yapıyorlar.

   

  Kadın emekçilerin talebi 2017 Mart’ında talep ettikleri ücret artışlarının yerine getirilmesi. Bu konuda o günden bu yana hükümetin hiç bir adım atmamış olmasına öfkeliler.