• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-08-13
 • Her mahalleye bir bekçi uygulaması kapsamında göreve başlayacak bekçilere infaz yetkisi de verildi

  Ordu ve polis içerisinde yaptığı düzenlemeler ile kendi kolluk kuvvetlerini oluşturan AKP hükümeti, her mahalleye bir bekçi projesiyle iç savaş kuvvetlerini sağlamlaştırmaya ve kendinden olmayan herkesi denetim altına almaya çalışıyor.

   

  OHAL kapsamında çıkarılan 690 sayılı KHK ile çarşı ve mahalle bekçiliği için 7 bin kadro açılmıştı. Bu kadroda göre işe alınan 386 bekçi yarın göreve başlıyor. Özel harekât polislerinin verdiği eğitimle silah tekniklerini öğrenen bu bekçilerin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın verdiği “silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin” talimatı dikkat çekiciydi. Bu talimat bekçilere infaz yetkisinin de sınırsızca verildiği anlamına gelmektedir.

   

  Elbette ki bu bekçiler hırsızlığı, tecavüzü, tacizi önlemek için mahallelerimizde dolaşmayacaklar. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ise daha önce bu bekçilerin görevi ile ilgili yaptığı açıklamaya bakmak niyeti anlamak açısından önemli. Şahin, “Bekçilerin polisin yükünü hafifletmekten daha farklı görevleri var. Mahalleyi, mahalleliyi, mahalle yaşantısını ve mahalle algısını biliyor olmaları önemli. Ona göre ihtiyacı tespit edip, diğer mercilere bilgi ileten bir yapı olacaklar.”

   

  Yani siz bunu mahallelerin ‘ihbar kuvvetleri’ olacaklar diye okuyun. Bu uygulama faşist rejimin evlerimizin önünden başlayarak baskıyı ve şiddeti yaygınlaştıracağının ve  daha boyutlu bir saldırının habercisi. Kendi oturduğumuz mahalleden, komşularımızın arasından çıkacak bu bekçiler, devletin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaşta kullandığı, kendi halkına ihanet etmekte beis görmeyen korucu uygulamasına benzemektedir. Bu bekçiler korucuların şehre inmiş hallerini temsil edecekler.