• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-12-05
 • Kasım ayında 27 kadın öldürüldü ve 29 çocuk istismara uğradı

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, Kasım ayında 27 kadın öldürülürken 29 çocukta istismara uğradı. Yani Kasım ayının nerdeyse her gününde 1 kadın katledilirken 1 çocukta istismara uğradı.

   

  Rapordaki veriler de somut olarak gösteriyor ki kadınların özgür iradesiyle karar almasına tahammül yok. Daha dün Zelal Topçul, onunla evlenmek isteyen erkekle birlikte olmak istemediği için güpegündüz kaçırıldı. Neyse ki yoğun toplumsal tepkinin de baskısıyla bugün sapasağlam bulunabildi. Ancak her kadın için bu sonuç geçerli olmuyor.
   

  Aile kurumunun fetişleştirildiği ve çocuk doğurmanın yoğun propagandasının yapıldığı şu günlerde, çocukların cinsel şiddete maruz kalmasının da önüne geçil(e)miyor. Raporda da dikkat çektiği üzere, çocuklar aile fertleri tarafından istismara uğramaktan kurtarıl(a)mıyor. Öte yandan yurt skandalları her ne kadar zaman zaman ifşa olsa da, bu kurumların güvenliğini iyileştirmek için de elle tutulur bir adım atılmıyor. Çocuklar, bu kurumlarda da cinsel şiddetle karşı karşıya kalmaktan kaçamıyor.
   

  Rapordaki veriler ise şöyle;

   

  27 kadın öldürüldü
   

  Rapordaki verilere göre en çok İstanbul’da kadın cinayeti gerçekleşti, onu Sakarya ve Mersin takip etti. Kadınların 12’si kendi evinde, 5’i sokakta, 1’i arabada, 2’si yakınının evinde, 1’i bahçede, 1’i otobüs durağında, 1’i deniz kenarında öldürülürken, 3’ünün nerede öldürüldüğü tespit edilmedi.
   

  Kasım ayında, ortalama  25- 35 yaş aralığında olan kadınların %75'i boşanmak istediği için öldürüldü.
   

  Hayatına dair karar alan kadınların 7’si kocası, 4’ü babası, 1’i boşandığı erkek, 2’si oğlu, 2’si ayrıldığı erkek ve 1’i akrabası tarafından öldürüldü.
   

  Kadınların yüzde 52’si ateşli silahlarla, yüzde 15'i kesici silahla, yüzde 4'ü ise boğularak öldürüldü.
   

  29 çocuk istismar edildi
   

  Rapora göre bu ay 29 çocuk istismara uğradı. 6 çocuk evinde, 6 çocuk okulda, 4 çocuk ise kaldığı öğrenci yurdunda istismara uğradı. Yani çocukların birçoğu yakın akrabaları ve öğretmenleri tarafından istismar edildi.
   

  Yuva yıkan kanun
   

  Raporda, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun olan ve Koruma Kanunu olarak da bilinen 6284 ile ilgili bazı basın kurumlarının "yuva yıkan", "aile parçalayan" gibi başlıklar attığına dikkat çekildi. 6284 Sayılı Koruma Kanunu’nun sadece 1 yılda 42 bin kadının hayatını kurtardığı belirtildi. Kanunun yürürlüğe girdiği 2011 senesi en düşük kadın cinayetinin yaşandığı yıl olarak kayda geçmişti.