• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-07
 • Hayattaki duruşunu, edindiği değerleri bir gömlek gibi çıkarıp atmayan insanlardandı Salim

  HDP Tekirdağ il eşbaşkanı, gazetemiz Alınteri'nin eski muhabirlerinden Salim GÜMÜŞ yoldaşı trafik kazasında yitirdik.

   

  Mezopotamya Ajansı'nın verdiği bilgiye göre Salim yoldaş, Çorlu'da işlettiği kafeyi kapattıktan sonra evine dönerken arabasının yoldan çıkması sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede son nefesini verdi.

   

  Salim yoldaş, 1990'lı yılların ortalarından itibaren gazetemiz Alınteri’nin Trakya bölgesindeki işçi ve emekçilerle buluşması ve onların içinde kökleşmesi için yürüttüğü dinamik, samimi ve tutkulu çalışmayla öne çıkmıştı. Aramızdaki adı “acar muhabir” olan Salim, 2000’li yılların tasfiyeci örgüt ortamının ‘kurbanlarından’ biri oldu. O dönemin yöneticilerinin keyfi bir kararıyla çalışmak üzere gönderildiği Çorlu’da adeta ‘unutulmuştu’. Fakat O, kolektifini ve edindiği değerleri unutmayacak kadar bağlıydı ona. Arayıp soranı olmasa da gönderildiği Çorlu’da ayakları üzerinde durmuş, dik durmakla da kalmayıp işçi sınıfı çalışmasındaki ısrarını sürdürmüştü.

   

  Yaşadığı kırgınlık ve kırılmışlıklarına rağmen bu bağlılığı esas aldığını, 11-12 Mart 2006 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Söz Alınteri'nin Kurultayı çalışmalarına aktif katılımıyla göstermişti. O çalışmalar sırasında da gözaltına alınmış, fakat buna rağmen hiç girmediğimiz yerlere adım atmamız için yol açıcı bir rol  oynamış, enerjisiyle çalışmanın bütününde sinerjik bir etki yaratmıştı.

   

   

  Salim’le ilişkilerimiz kesintili de olsa Söz Alınterinin Kurultayı’ndan sonra da sürdü. 2010 yılında yaşadığımız tasfiyeci hizip faaliyeti ve örgütün gövdesinde yaşanan ciddi sıkıntılar döneminde de yolumuz Salim’in evine düşmüştü. Bizi büyük bir samimiyet-sıcaklıkla karşılamış, konuk etmişti. “Kapım size her zaman açık” demeyi ihmal etmemiş, bizimle olan ilişkisinin manevi-moral karşılığının altını çizmişti. Ne zaman ihtiyacımız olsa ikirciksizce yanımızda olacağını bildiğimiz bir isimdi Salim…

   

  Hayattaki duruşunu, edindiği değerleri bir gömlek gibi çıkarıp atmayan insanlardandı Salim. Bizimle örgütlü ilişkisinin koptuğu dönemde de devrim davasının kendisine ihtiyaç duyduğu her yerde olmaya çalıştı. Ayrım yapmaksızın yapılan her iyi işe emeğini katmaktaki ısrarını sürdürdü. O bölgede faaliyet yürüten tüm devrimcilere şu ya da bu şekilde yardım ederek, şu ya da bu şekilde elini taşın altına koyarak gerçekleştirdi bunu. Tedrisatından geçtiği Alınteri geleneğiyle organik bir ilişkisinin olmamasını, her şeyden elini ayağını çekmenin, dahası geçmişine ve devrimci değerlere sırt çevirip mücadeleden kaçmanın bahanesine dönüştürmedi. Kim nerede hangi anlamlı işi yapıyorsa elinden geldiğince destekledi. En son HDP çalışmalarına aktif olarak katılarak, bu zor zamanlarda partinin Tekirdağ İl Başkanlığı sorumluğunu üstlenerek bunu kanıtladı. 

   

  Salim yoldaşın cenazesi, yarın (8 Ocak) öğlen Fatih camiinde yapılacak dini törenden sonra Kocasinan mezarlığında toprağa verilecek. 

   

  Alınteri okurlarını ve dostlarımızı, yoldaşı son yolculuğuna uğurlamaya çağırıyoruz!