• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-02-11
 • Buldan ve Temelli 823 oy alarak eş genel başkan seçildi

  19:00

  Kongrede yapılan konuşmalarından ardından Eş Genel Başkanlar, Parti Meclisi (PM), Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve Uzlaşma Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. Oylamada, bin 109 delegeden 837’si oy kullandı. Pervin Buldan ve Sezai Temelli geçerli 837 oyun 823’unu alarak HDP’nin yeni eş genel başkanları oldular.

   

  HDP’nin 100 kişilik Parti Meclisi listesinde 53 kişi liste dışı kaldı. Parti Meclisi’ne yeni girenlerin ilk sırasında Eş Genel Başkanlığa yeniden aday olmayan Selahattin Demirtaş yer aldı. Parti Meclisi’nin ikinci ismi ise Figen Yüksekdağ’ın ardından Eş Genel Başkanlığa getirilen Serpil Kemalbay oldu.

   

   

  İçinden MYK üyelerinin seçildiği 100 kişilik Parti Meclisi’nde 11 milletvekili yer aldı. HDP’nin 9 milletvekili cezaevinde bulunuyor. Yeni Parti Meclisi listesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dışında tutuklu milletvekili veya parti yöneticisi yer almadı.

   

  Kongreye katılanlara teşekkür eden Pervin Buldan, “Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, Türkiye’nin her yerinden gelen halklarımıza, bugün burada bu emeği sarf eden tüm arkadaşlarıma yoldaşlarıma en içten sevgilerimi sunuyorum. Hepimizin yolu açık olsun. Hep birlikte kazanacağız. Selahattin başkanın dediği gibi o gemiyi limana ulaştıracağız” dedi.

   

  Sezai Temelli ise“O kadar uzun bir teşekkür listesi var ki; kolaylaştırmak için şöyle yapalım: Herkes herkese teşekkür etsin, herkes herkese sarılsın hepimizin verdiği sözler var. Bu sözleri tutacağız. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

   

   

  ***

   

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi, Ankara'da Arena salonunda başladı.

   

  Kongre'nin temel sloganları “Dirençliyiz, Kararlıyız, Umutluyuz” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganı.

   

  Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen HDP’liler kongre salonuna 3 aramadan geçtikten sonra girebiliyor.

   

  Kongre salonunda sık sık “Her Afrin her yer direniş” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılıyor.

   

  Valiliğin aldığı karar nedeniyle salona herhangi bir çanta, makyaj malzemesi, şarj makinesi, çakmak gibi eşyalar alınmıyor.

   

  Kongreyi takip etmek  isteyen gazetecilerin de bilgisayar, fotoğraf makinesi, şarj aleti gibi elektronik malzemelerle salona girmesine izin verilmiyor.

   

   

  Kongreye Türkiye'den AKP, MHP, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi ve  İyi Parti dışında kalan 36 siyasi parti davet edildi.

   

  Dünyadan ise çok sayıda parti ve örgütün yanı sıra tanınmış isim katılacak. Bunlar arasında Filistin kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden Leyla Halid de var.  Ayrıca Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent gibi isimler ile Avrupa Sosyalistleri Partisi, Yunanistandaki iktidar partisi SRİZA, İspanya’dan PODEMOS, Bask’tan Bildu ve Sortu, Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi, Alman Sol Parti (Die-Linke), Kıbrıs AKEL, İsveç Sosyal Demokrat Partisi, Fransa Sol Parti, Portekiz Komünist Partisi’nden temsilcilerin katılması bekleniyor.

   

  Kongreye KDP Genel Başkanı Mesut Barzani yazılı, Sinn Fein lideri Gerry Adams ile dil bilimci düşünür Naom Chomsky de video mesaj gönderdiler.

   

  Yaklaşık 30 bin kişinin katılmasını beklenen kongre için Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok ilinden yola çıkan 500 otobüsten çoğu Ankara'ya vardı.