• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-11-28
 • HDP’nin Kayseri İl Örgütü binasına yapılan ırkçı saldırı ile ilgili açılan davada 3 sanıktan 2’sinin beraatına karar verildi

  TAK’ın eylemlerinin ardından hedef gösterilerek faşist güruhlar tarafından HDP Kayseri İl Örgütü binasına yapılan ırkçı saldırı ile ilgili açılan davada karar verildi. Tutuksuz yargılanan 3 sanıktan 2’sinin beraatına karar veren Mahkeme, 15 ay hapis cezası verdiği sanık Celal Topuz’un cezasını da erteledi. 

   

  Halkların Demokratik Partisi Kayseri İl Başkanlığı’na dönük 17 Aralık 2016’da gerçekleştirilen saldırısı sonrası açılan davada karar verildi. Yüzlerce faşist güruhun saldırdığı HDP binası yağmalanmış, ardından da ateşe verilmişti. Saldırganların yangını söndürmek isteyen itfaiye ekiplerini de engellemesi sonucu büyüyen yangında bina kullanılamaz hale gelmişti.

   

  Saldırıya ilişkin Celal Topuz, Kâmil Ulu ve Yenel Kılıçaslan hakkında Kayseri 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmadı. HDP Kayseri İl Eş Başkanı Cezvet Işık’ın ‘müşteki’ olarak yer aldığı duruşmayı, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da izledi.

   

  Kamu görevlilerinden şikayetçiyim

   

  HDP İl Eş Başkanı Işık ifadesinde, parti binasına yüzlerce kişinin saldırdığını hatırlatarak, “Sadece bu 3 sanık yoktu, yüzlerce kişi vardı. Hepsinden şikayetçiyim. Saldırı sırasında görevde ihmali bulunan kamu görevlilerinden de şikayetçiyim” dedi.

   

  2 kişi beraat etti, 1 kişinin cezası ertelendi

   

  Yargılama sonucu kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, tutuksuz sanıklardan Ulu ve Kılıçaslan’ın beraatına, Topuz’un ise “Mala zarar vermek, konut dokunulmazlığının ihlali” suçlarından 15 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, verdiği 15 aylık hapis cezasının da ertelenmesine karar verdi.