• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-01-21
 • Efrîn işgalinin protesto edilmesi için HDP il binası önünde yapılacak açıklama polis saldırısına uğradı

  Efrîn’in işgalini protesto etmek ve hava saldırısında öldürülen sivillerin varlığını gündeme getirmek için HDP’nin Amed İl Binası önünde yapılacak basın açıklaması polisin saldırgan tutumuyla karşılaştı.

   

  DTK, DBP, HDP ve TJA tarafından yapılacak açıklama öncesinde partinin il binası polis tarafından abluka altına alındı. Kürt düşmanlığı ve yayılmacı hayallerle Efrîn’in işgaline girişen devlet, Kürt halkının kendi parti binasına girmesine ya da binanın önüne çıkmasına bile tahammül gösteremedi. HDP il binası Efrîn gibi işgal edildi adeta.

   

  Rojava’nın Efrîn Kantonu’na yönelik dün saat 16.00’da TSK ve ÖSO gruplarınca başlatılan saldırılar, Amed’de protesto ediliyor. Halk DTK, DBP, HDP ve TJA’nın çağrısıyla HDP Amed İl Örgütü’ne giderken, polis ise bu alanı ablukaya aldı. Açıklama öncesi HDP binasına çıkan bütün yollar ve caddeler zırhlı araçlarla kapatıldı. Yüzlerce polis de buraya konuşlandırılırken, açıklamaya katılmak için il binasına gelen halka GBT kontrolü yapıldı. Efrîn işgali adeta Amed’e taşındı.

   

  Açıklama için binadan dışarı çıkmak isteyen DTK Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP ve DBP il yöneticileri ve yüzlerce insan, polislerce engellendi. 

   

  Polis, açıklama için dışarı çıkmak isteyenlere, OHAL nedeniyle parti binası önünde açıklama yapmanın yasak olduğunu ileri sürerek, “çıkamazsınız, müsaade etmeyeceğiz” diyerek müdahale tehdidinde bulundu.

   

  Polis Arslan’ın konuşmasını engelledi

   

  Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre polise tepki gösteren DTK Eş Başkanı Leyla Güven, "Kabul etmiyoruz. Biz çıkacağız. Sen de gereğini yap. İşgalci misiniz? Merdivenleri işgal edemezsiniz” diye karşı çıktı. 

   

  HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise, "OHAL siyasi parti faaliyetlerini engelleyemez” diyerek polisin il binası önündeki merdivenlerden çekilmesini istedi. 

   

  DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da, "Merdiven binaya ait. Açıklamamızı yapacağız. Burasını Efrîn'e çevirdiniz. Kararlıyız” dedi. Dışarı çıkması engellenen yurttaşlar sık sık, "Efrîn Amed e, Amed Efrîn e!”, "Bijî berxwedana Efrînê!”, "Ji bo Efrînê serî hilde!”, "Efrîne sessiz kalmayacağız!” ve "Efrîn faşizme mezar olacak!” sloganları attı.

   

  Polis ile bir saat boyunca yapılan müzakereler sonuç vermeyince DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, polis ablukası içinde açıklama yapmaya başladı. "Efrîn’e yönelik saldırıları kabul etmiyoruz. Tüm halkımızı buna karşı çıkmaya bekliyoruz” diyerek açıklamasına başlayan Arslan’ın konuşması polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Bu sırada polis ile halk arasında arbede yaşandı. Polisler açıklama için kapı önünde bulunanları zorla içeri koymaya çalıştı. 

   

  Arbede ardından yapılan görüşmeler sonuç vermeyince HDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Şerif Çamçı, polisin uygulamasına tepki göstererek “Bu duruşumuzla gerekli mesajı verdik” diyerek açıklamayı sonlandırdı. 

   

  HDP etrafındaki abluka devam ediyor.