• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-03-17
 • "Köln 'Hayır' Platformu" 10 yerde stand açtı

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  Köln “HAYIR” platformunun çalışmaları on ayrı semtte kurulan standlar, bildiri dağıtımı ve ajitasyon çalışmaları olarak tüm hızıyla sürüyor.

   

  Chorweiler’da kurulan standa Chorweiler Alevi Kültür Merkezi’nin kadın çalışanlarının toplu katılımı, bölgede oturmalarının da etkisiyle oldukça canlı geçti. Birçok kişi standa gelerek tanıdıklarına vermek üzere toplu bildiri aldı. Diğer standlarda olduğu gibi çevre afişlerle donatıldı. Standa ve toplu bildiri  dağıtımına kadınların ilgisi dikkat çekiciydi. Az sayıda “Biz evet diyeceğiz” diyenler, “Size de Avrupa devletlerine de hakkımızı helal etmiyoruz” diye bağıranlar, uzaktan foto alanlar da yok değildi. Yine “Evet” diyeceğini söyleyenler fakat gelip tartışarak kafa karışıklığını yansıtanlar,  “Kararsızım” diyenler de vardı. Aynı zamanda şehir merkezinde toplu bildiri dağıtımı yapıldı.

   

  Ehrenfeld semtinde kurulan standımız diğerlerine göre biraz daha sakindi. Kurulan pazara az sayıda kişinin gelmesi bunda bir etken fakat gerici kesimin örgütlü olması da standın diğerlerine göre daha sakin geçmesini etkiledi. Her şeye rağmen “Hayır” diyenlerin sayısı hiç de az değildi.  İki saat boyunca süren falliyetimizde “Evet” diyeceğim diyenlerde dahil tartışmalarımız sürdü.

   

  Salı günü ise Mülheim Wiener Platz’daydık. Diğer semtler gibi göçmenlerin yoğun oturduğu Mülheim’de standa canlı bir ilgi vardı. Dikkat çekici enstantanelerden birisi türbanlı bir gurup kadının gelip dualarının bizimle olduğunu söylemeleri ve “İNşallah hayır çıkacak” demeleriydi.

   

  Standların ortak özelliği Almanların standlara yönelik ilgisiydi. “Bu bizim sorunumuz değil demiyoruz. Bir diktatör daha istemiyoruz” hemen hepsininin dile getirdiği duygu ve düşüncelerin ortak yanıydı. Birçoğu Türkiye’deki politik atmosferi yakından takip ettiğini konuşmalarıyla yansıtıyordu.