• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-12-16
 • Okullardaki dinci-gerici uygulamalar sürüyor: Fatih Kaymakamlığından öğrencilere cuma namazı çağrısı

  Rejimin, toplumu kendi istediği biçimde yeniden örgütlemek için en fazla saldırdığı alanlardan birisi eğitim alanı. Bu nedenle okullar hızla imam hatiplere dönüştürülürken, bilim müfredattan çıkarılarak dini içerikli derslerle donatıldı. Bilimsel eğitimden yana olan tecrübeli eğitimcilerin büyük kısmı çıkarılan KHK’larla ya işlerinden atıldı ya da cezaevlerine konuldu. Bunun yanı sıra ENSAR, TÜRGEV, AGD gibi dinci gerici tarikat ve örgütlenmelerle protokoller imzalanarak çocuklar gericiliğin karanlık ellerine teslim edildi.

   

  Eğitim alanında yapılan saldırılar bunlarla sınırlı değil. Her gün anaokullarından kreşlere kadar yaygınlaştırılan gerici uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Anaokulu ve kreşlerde kuran eğitiminin başlaması, tüm okullarda mescidin zorunlu hale getirilmesi, cuma namazında öğrencilerin toplu namazlara götürülmesi bunlardan sadece birkaçı…

   

  İstanbul’da Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin spor salonu dini referanslara göre yeniden düzenlenerek cuma namazı için mescit olarak kullanılmaya başlandı. Okul internet sitesine “Cuma namazlarımızı okulumuzda kılıyoruz” başlığıyla fotoğraflar da koydu. Fotoğraflarda öğrenciler toplu halde namaz kılarken görülüyor.

   

  Geçtiğimiz günler de de Fatih Kaymakamlığı’nın ilçedeki tüm resmi ve özel okullara "Sabah namazı programı" başlıklı bir yazı gönderildiği ortaya çıktı. Evrensel ’den Eylem Nazlıer’in haberine göre İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve Fatih İlçe Öğrenci Meclisi Başkanı M.F.T, Fatih Kaymakamlığı'ndan  ilçedeki tüm öğrencilerle birlikte cuma günü sabah namazı kılmayı talep etti. Kaymakamlık da bu talebi onaylayarak ilçede ki tüm okullara çağrı metni gönderdi. Çağrı metninde öğrenciler cuma günü Pertevniyal Valide Sultan Camii’nde kılınacak sabah namazına davet edildiği belirtildi.

   

  Bu iki uygulama bile eğitimin diyanet-tarikat işbirliğinde nasıl şekillendirilmeye çalışıldığının birer örneğini oluşturuyor.