• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-06-19
 • Zeytinliklerle gündeme gelen ve Meclis'ten geçirilen tasarıyla hafta sonu tatili de kaldırılıyor

  Gelen tepkiler üzerine zeytinliklerle ilgili düzenlemelerin geri çekildiği ve kamuoyunca "Sanayi ve Üretime Destek Tasarısı" olarak bilinen kanun, TBMM'den geçti. Tasarı halindeyken sadece zeytinliklerin yağma ve talana açılmasıyla değil, işçi sağlığı-güvenliği konusunda patronlar lehine yapılan düzenlemelerle de tartışılan tasarıya ilişkin her gün yeni bir gerçekle karşılaşıyoruz, deyim yerindeyse yok yok!

   

  Zeytinliklerle ilgili düzenlemenin tepkiler üzerine geri çekilmesinden sonra geçirilen tasarıyla mesela pazar günlerinin tatil olmasına olanak sağlayan 1924 tarihli "Hafta Tatili Hakkında Kanunu"nun da kaldırdığı açığa çıktı. Meclis’ten geçirilen bu kanun, Erdoğan’ın da onaylamasıyla çalışanların hafta tatilini düzenleyen tüm yasal bağlayıcılıkları ortadan kaldırmış olacak.

   

  Bu kanunla ilgili göz boyama o kadar ilginç ki, havuz medyası işçi sınıfının önemli bir tarihsel kazanımının üzerine bu şekilde çarpı atılmasını "sanayi işletmelerinin her yıl tatillerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kalkacak" olarak haberleştirebiliyor. (Yeni Şafak:http://www.yenisafak.com/gundem/khklarda-degisiklik-yapilmasina-dair-kanun-tbmmde-yasalasti-2726391)

   

  Ancak bu ifade "Sanayi ve Üretime Dair Kanun Tasarısı"nda yer alan kanun maddesinin gerekçesi. (http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0837.pdf , sf: 34) Bu göz boyamanın yanında hafta sonu tatili ile ilgili TBMM'den geçen kanun ise şöyle: Madde-1 2/1_1924 tarihli ve 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmış".  (   https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem26/yil01/ss485.pdf , sf 93)

   

  Hafta tatili ile ilgili kanun neden önemli. Önemli çünkü 1924 tarihli bu kanunun birinci maddesine göre "On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburdur." (http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.394.pdf, sf1)

   

  Komisyon tutanaklarına göre 9 milletvekili diğer maddelerle birlikte hafta sonu tatilini düzenleyen maddeye itiraz etmişlerdir. Ancak kanunun görüşmeleri sırasında zeytinliklerle ilgili düzenlemeler öne çıktığından bu maddenin özüne dair kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik herhangi bir tutum ortaya çıkmamıştır.

   

  Sonuç olarak, hafta sonunda tatili düzenleyen tek kanun bu kanun olduğu için, eğer cumhurbaşkanı tarafından da onaylanırsa kanunen işçi sınıfının "hafta bir gün tatili" ortadan kalmış olacak.