• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-23
 • Paşabahçe'nin Kırklareli fabrikasından atılan 90 işçinin direnişi Muratlı Kavşağı'nda abluka altında sürüyor

  Paşabahçe’nin Kırklareli Cam Fabrikası’ndan “fırın kapatma” gerekçesiyle işten çıkarılan 90 işçinin 18 gün önce Kristal-İş Sendikası’nın Lüleburgaz’daki Trakya Şubesi önünde çadır açarak başlattıkları direniş, Muratlı Kavşağı’nda asker-polis ablukası altında devam ediyor. 

   

  Direnişin giderek toplumsal bir sahiplenmeyle buluşması ve bir kent direnişine dönüşmesi karşısında geri adım atan Şişecam yönetimi, işçilere bu sefer de Eskişehir’deki fabrikada istihdamı dayattı. İşçiler bu “sürgün istihdamı” kabul etmediklerini belirterek, 20 Ekim’de Lüleburgaz’dan Şişecam’ın Tuzla’da bulunan genel müdürlük binasına doğru yürüyüş başlattılar.

   

   

  Aileleri, çocukları ve destekçileriyle yüzlerce kişiyi bulan yürüyüş Ankara’yı rahatsız etti ve ikinci gününde Tekirdağ Valiliği’nin OHAL gerekçesiyle aldığı “yasak” kararıyla ablukaya alındı. 21 Ekim’de asker ve polis tarafından ablukaya alınan işçilere aynı zamanda Şişecam Yönetim Kurulu’nun pazartesi günü (bugün) toplanarak konuyu bir kez daha değerlendireceği söylendi. Bu durumu değerlendiren işçiler yürüyüşü kendi iradeleriyle pazartesi saat 18:00’e kadar durdurduklarını ve toplantıdan istedikleri sonucun çıkmaması durumunda bunu kabul etmeyeceklerini ve direnmeyi sürdüreceklerini duyurdular.

   

   

  Görüştüğümüz direnişçi işçiler Şişecam Yönetim Kurulu’nun direnişin toplumsal bir gündeme dönüşmesinin basıncıyla konuyu görüşmek için bugün yapacağı toplantıyı beklediklerini, bu toplantıdan da Eskişehir’de istihdam dışında bir seçeneğin çıkmaması durumunda tüm güçleriyle direneceklerini belirttiler.

   

  “İş, aş, adalet!” sloganıyla yola çıkan işçiler Muratlı Kavşağı’ndaki konaklama alanlarını direniş alanına dönüştürdüler. Konuştuğumuz işçiler yasak kararına olan öfkelerini şu sorularla dile getirdiler:

   

  İşimizi istediğimiz için abluka altındayız, bu nasıl adalet? Haksız işten atana, liste hazırlayana; polis, jandarma çağırılmıyor. İşimizi isteyince, ‘sürgün işçiliği’ reddedince karşımıza yasak ve abluka çıkarılıyor! Kristal-İş Genel Merkezi Şişecam’la işbirliği yaparak,  90 işçiyi neden sürgün etmek istiyor? Bu sorular yanıtlanmalı

   

  İşçilerin, ailelerinin ve destekçilerinin Muratlı Kavşağı’ndaki direnişleri sürerken bir grup işçi de taleplerini ve dayanışma beklentilerini çeşitli platformlara taşımak üzere çalışıyor. İşçiler dün Demokrasi İçin Birlik Forumu’na katılarak direnişlerini ve taleplerini anlattılar. 30 Ekim’de sözleşmesi dolan taşeron işçiler yerine istihdam edilebileceklerini, fakat Şişecam yönetiminin fabrikalarda taşeron çalışmayı kalıcılaştırmak için bu yolu tercih etmediğini belirten işçiler, kendilerine gelen “taşeron işçilerin yerine istihdam edilmek istemeniz o işçilerin işsiz kalması anlamına gelmeyecek mi?” sorusuna da, “Sorun zaten taşeron işçilik. Şişecam’da taşeron çalışma olmamalı, bunu istiyoruz. Yoksa arkadaşlarımızın ekmeğine göz diktiğimiz yok” yanıtı verdiklerini söylediler. .

   

   

  Foruma katılan işçiler orada da kendilerine, “Eskişehir’deki fabrikada istihdam önerisinin kabul edilmesi telkinlerinin yapıldığını belirttiler. Ayrıca kendileri konuştuğu sırada basının dışarıya çıkarılmış olmasına tepkili olduklarını belirterek, “basın neden çıkarıldı?” diye sordular.

   

  Akşam saat 18:00’i Muratlı Kavşağı’nda asker-polis ablukası altında bekleyen işçiler, “Bizim direncimizi kırmak için abluka altına aldılar. Bugün akşam çıkacak olan sonuç belirsiz. Gücümüzü kendimizden alıyoruz” diye vurgulayarak kararlılıklarının altını çizdiler.