• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • Çankaya Belediyesi taşeron temizlik işçileri grev oylamasında tam katılımla 'evet' dedi

  Çankaya Belediyesi’nde taşeron firma Norm Altaş bünyesinde çalışan yaklaşık 500 temizlik işçisiyle örgütlü oldukları Nakliyat-İş Sendikası yetkilileri 7 Kasım’da toplantı yaparak, grev kararlılıklarını bir kez daha hem belediye yetkililerine hem de basına-kamuoyuna ilan ettiler.

   

  Nakliyat-İş Sendikası yetkilileri işçilerle yaptıkları toplantıda, 2015 yılında örgütlenmeyi tamamladıklarını ve o tarihten beri Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçilerini alan Norm Altaş taşeron firmasının yetkililerinin toplu sözleşme hakkını tanıması için mücadele ettiklerini ifade ettiler. Ancak hem belediyenin hem de Norm Altaş firmasının gerek örgütsel gerekse hukuksal anlamda kazanmış oldukları yetki ve toplu sözleşme hakkını tanımamaktaki ısrarlarını sürdürdüklerini belirttiler. Bu işçi ve sendika düşmanı tutumlara karşı grev kararı aldıklarını ve asla geri adım atmayacaklarını vurguladılar.

   

  Toplantıya katılan işçilerin direniş ve grev coşkusuyla attıkları sloganlar bu konudaki kararlılıklarını açıkça gösteriyordu.

   

  Toplantının devamında grev kararı işçilerin oylarına sunuldu. Yoğun katılım ve ilgi gösteren temizlik işçileri, grev kararını “evet” anlamında ellerini kaldırarak onayladılar. Daha sonra ”greve evet” yazılı, imzalı kağıtlar işçiler tarafından sendika yetkililerine iletildi. Oylamanın ardından toplantı sona erdirildi.

   

  Nakliyat-İş Sendikası Ankara Temsilcisi Bayram Kargın’la, Çankaya Belediyesi bünyesinde taşerona bağlı olarak çalışan temizlik işçilerinin kazandığı toplu sözleşme hakkının bir krize dönüşmesi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

   

  Kargın o röportajda şunları belirtti:

   

  Alınteri: Çankaya Belediyesi’nde Norm Altaş isimli taşeron firma bünyesinde çalışan temizlik işçileriyle örgütlenme süreci yaşadınız. Hukuki olarak da yetkiniz onaylandı. Mücadeleyle kazandığınız hakka rağmen kriz devam etti ve bugünlerde derinleşti. Bize kısaca süreci anlatabilir misiniz?

  Bayram Kırgın:  Dün işçilerle grev kararıyla ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantı işçilerin yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda yaşanan sıkıntılar ve süreç tekrar anlatıldı ve işçiler arasında grev kararına ilişkin bir oylama yaptık. Bu oylama sadece el kaldırma ile onaylanan değil; bizzat her bir işçinin grevi onayladığını, istediğini belirten imzalarla gerçekleştirildi. Bunu her hangi bir manipülasyona yol açılmasını engellemek için gerçekleştirdik.

   

  Alınteri:  Sanırız geçen hafta sendika olarak grev kararını açıkladınız. Siz grev kararını açıkladıktan sonra bize, arabulucu görüşmeleri başladı bilgisi geldi. Bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

  Bayram Kırgın: Arabulucu anlaşma sağlanması için devreye giren bir durum. Karşı tarafın açmış olduğu dava var. Mahkeme davayı reddetti,  bizim toplu sözleşme hakkımızı onadı. Her anlamda grev hakkımız doğdu. Yasal olarak 60 gün süre verildi. Bu görüşmeler de bu 60 günlük sürecin beklenmesini sağlamak için yapılan bir şey. Ama biz bu 60 günlük süreci beklemeyeceğiz. İşçilerle yaptığımız toplantıda bundan kaynaklı. 500’den fazla işçinin katılımıyla gerçekleşti ve 500’den fazla işçinin greve çıkma kararını onayladığı yazılı imzalı belge var. Elimizde ki demesinler “sendika işçilere sormadan kendi başına grev kararını aldı” diye.

   

  Alınteri: Çankaya Belediyesi’nin bu konudaki tutumu nedir?

  Bayram Kırgın: Belediye “bizimle alakalı bir durum söz konusu değil” diyerek taşeron firmayı muhatap gösteriyor. Norm Altaş, Çankaya Belediyesi’nin ihale verdiği ve bünyesinde iş yaptığı bir firmadır. Dolayısıyla asıl üst işveren de Çankaya Belediyesi’dir ve bizim toplu sözleşme konusunda da muhatabımızdır. Mayıs ayından beri biz görüşme talebinde bulunuyoruz, ancak görüşme talebimize hiçbir şekilde olumlu yanıt verilmedi, artık belediyenin bundan kaçışı yok. Biz grev kararımızı Kasım ayı sona ermeden hayata geçireceğiz.

   

  Alınteri: Grev nerelerde yapılacak. Yani sadece bir yerde mi, yoksa çalışılan her alanda mı yapılacak?

  Bayram Kargın: Belediyenin alanı içine giren tüm alanlarında olacak. Ama grevin merkezi Mühye Köyünde bulunan işçilerin mesai başlangıç ve bitiş yeri olan şantiye olacak. Ama işçilerin çalışma alanı olan her yerde grevde olduğumuzu belirten pankartlar asılacak. Her yerde toplu sözleşme hakkımızı kabul ettirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.