• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-02-17
 • General Elektrik patronu grev yasağına rağmen işbaşı yapmayan işçilerden kıyımla intikam alıyor!

  EMİS’le Birleşik Metal-İş (BMİS) yönetimi arasında yapılan sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya gidilmeyince 2 bin 200 işçi 20 Ocak’ta greve gitmiş; grev, ilk gününde yasaklanınca da işbaşı yapılmamış ve bu fiili tutumla patronlar ortalama bir sözleşmeye imza atmaya zorlanmışlardı.

   

  BMİS’in örgütlü olduğu ABB, Schneider Enerji, Schneider Elektrik ve General Elektrik’e bağlı fabrikalarda yaşanan bu süreç sonrasında EMİS’li patronların bir işçi kıyımına gidebilecekleri güçlü bir olasılık olarak görülüyordu. Bu olasılık şimdi Gebze’deki General Elektrik’te pratik bir gerçeğe dönüştü.

   

  Evrensel’de yer alan habere göre General Elektrik’ten 14 sözleşmeli 6 kadrolu işçi “daralmaya gidildiği” gerekçesiyle işten atıldı. İşten atılan işçiler arasında grevde öne çıkan ve önümüzdeki dönem temsilciliğe aday olmayı düşünen iki muhalif işçinin de olması tepkilere neden oldu.

   

  İşten atılan işçiler arasında 10-15 yıllık işçilerin de olması işçiler tarafından patronun grev intikamı olarak değerlendiriyor. Patronun “daralma” gerekçesini inandırıcı bulmayan işçiler, “Bu fabrika 1 yıl önce el değiştirdi. Madem kâr edemiyor neden bu kadar yatırım yapıldı. Fabrika her geçen gün büyüyor. İnşaatı devam eden yerler var” diye konuştu.

   

  Patronun alınan yüzde 10’luk zammın intikamını almaya çalıştığını söyleyen işçiler şöyle devam etti, “Grev yasağına rağmen bizlerin grevi sürdürmesi ve aldığımız zammı kendine yediremedi."

   

  BMİS’in ibretlik tutumu!

   

  İşçilerin intikam alırcasına işten atılması karşısında BMİS’in herhangi bir girişimde bulunmadığı gibi, bu konuda tutum alınmasını isteyen işçilere baş temsilcinin “yapacak bir şey yok. Dirensek ne olur” yanıtı verdiği belirtiliyor. Sendikanın bu tutumuna tepkili olan işçilerin bu duruma ilişkin söyledikleri oldukça çarpıcı: "Yalan da olsa biri fabrikanın önünde gelseydi. İşçi sahipsiz kalmış durumda. Sendika var ama kimsenin kimseye sahip çıktığı yok. Kimse ne olacağını bilmiyor"

   

  İşçiler, atılan işçilerden birinin baştemsilciyi telefonla arayarak, "İşten atmaların olması durumunda hani direnecektik. Sözleşme zamanında hani biz bunları konuşuyorduk" dediğini, baş temsilcinin ise "Yapacak bir şey yok. Dirensek ne olur" yanıtı verdiği belirtiliyor.