• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-02-04
 • Öğrenci Birliği'nin çıkardığı Genç Beyin fanzininin 3. sayısı, dolu dolu içeriğiyle çıktı

  Öğrenci Birliği aktivistlerinin çıkardığı Genç Beyin fanzininin 3. sayısı 1 Şubat tarihinden başlayarak okurlarıyla buluşmaya başladı. Siyasetten eğitim politikalarına, bilimden edebiyata, sosyal sorunlardan kültür-sanatın çeşitli alanlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kalem oynatan liseli gençler referandum arifesinde çıkardıkları bu sayılarında manşete “HAYIR”ı taşıdılar.

   

  Geleceğimizin iki dudak arasında olmasına göz mü yumacağız?” diye soran gençler, sayının içeriğinde referandumun gençlik için taşıdığı anlama ilişkin düşüncelerini aktarıyorlar. Devletin liselere dönük güvenlikçi politikalarından bencillik üzerinden şekillenen bireyci kültüre; “ötekileştirmenin” daha çocukluk yıllarından başlayarak kişiliklere ince ince nasıl işlendiğinden Kötü Çocuk gibi “hikaye” ve filmler üzerinden aşılanmaya çalışılan değerler sistemine; matematiğin gerçekle ilişkisini kurarak onun özünde ne kadar eğlenceli olduğunu anlatmaktan kendini aşan ve üreten bir örnek olarak fotoğraf sanatçısı Vivian’ın hikaye diline dönüştürülmüş yaşamına, Şirinler’den Pokemon Go’ya kadar hemen her konuda kalem oynatılan dergiyi severek okuyacağınıza inanıyoruz.

   

   

   

  Genç Beyin yazarlarının liseli arkadaşlarına seslendikleri Önsüz bölümünü yayınlıyoruz:

   

  Genç Beyin’in bu sayısında, eğlenceli içerikler ve ülke gündemini harmanlayarak, hem okurken sıkılıp bunalmayacağınız hem de kendinize bir şeyler katabileceğiniz bir dergi ortaya çıkarmaya çalıştık.

   

  Gündem eksenimize referandum sürecini alarak, bu yasa tasarısının hayatımıza somut bir şekilde nasıl yansıyacağını anlattık. Amacımız; hem oy kullanacak olan arkadaşlarımızın aslında ne için oy verdiklerini kaba hatlarıyla çizmeye çalışmak, hem de oy kullanmayacak arkadaşlarımızın ülkede neler olup bittiğine duyarsız ve tepkisiz kalmalarının bir nebze olsun önünü kesmek ve farkındalıklarını arttırmaktı.

   

  Fakat gündem, sadece siyaset ve politikadan ibaret değildir. Bunların dışında, daha çok biz gençlerle ilgili gündelik haberleri derledik ve kimlerini yorumlarımızla yoğurarak sizlere sunduk. Gülünç sayılabilecek haberleri de ayrı bir sayfada derleyerek Zaytung Değil Gerçek köşemizi oluşturduk. İlgimizi çeken ve sizlerin de ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz konularla Kültür- Sanat ve Bilim köşelerimizi hazırladık.

   

  Toplumumuzun derin bir yarası olan cinsiyetçilik konulu yazı dizimizin girişini yaptık. Ayrıca popüler kültür incelemelerimizle sayımızı zenginleştik.

   

  Keyifli okumalar dileriz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere…

   

  Derginin içindekiler:

   

  Neler Oluyor?

  Zaytung Değil Gerçek

  Referandum

  Liseler

  Liselerde Kamera

  Uygulaması  

  Kendini Kurtarmak

  İnceleme

  Şirinler

  Pokemon Go

  Kötü Çocuk  

  Cinsiyetçilik

  Bilim / Kültür - Sanat

  Matematik Eğlenceli

  Olabilir Mi?

  Bunları Biliyor Musunuz?

  Vivian

  Edebi Yazı

  Sizden Biri