• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-02-10
 • İşkence gören siyasi tutsaklara savcıdan yanıt: “Gördüğünüz işkence gayet normal, ne bekliyordunuz?”

  Manisa T Tipi Hapishane’sine sürgün edilen siyasi tutsakların, götürüldükleri günden bu yana maruz kaldıkları işkenceye dair aldıkları rapora savcıdan yanıt: “Gördüğünüz işkence gayet normal, ne bekliyordunuz?”

   

  Hapishanelere dönük tecrit ve tretmanın faşizmin derinleşmesiyle yoğunlaştığı her gün tutsaklardan gelen haberlerle bir kez daha görülüyor. İşkence ve sürgün politikalarına ilişkin saldırının yaşandığı adres bu kez Manisa. Hem de oldukça açıktan yaşanan bu saldırganlık bir savcının dilinden de itiraf ediliyor, pişkince normalleştirilmeye çalışılıyor.

   

  Bolu’dan siyasi tutsakların olmadığı Manisa’ya sürgün

   

  Geçtiğimiz günlerde Bolu T Tipi Hapishane’den siyasi tutsakların bulunmadığı Manisa T Tipi Hapishane’ye sürgün edilen 5 tutsağın sürgün edildikleri günden bu yana işkenceye maruz bırakıldığı aileleri tarafından aktarıldı.

   

  JinNews’te yer alan habere göre aileleri ve avukatların haberi olmadan sürgün edilen tutsaklar bir hafta sonunda ailelerine ulaşabilmiş ve yaşadıkları işkenceyi anlatmışlardı.

   

  Gördükleri işkence sonrası darp raporu alan tutsaklar daha önce de avukat ve STK’lara dayanışma çağrısında bulunmuştu. Bir hafta sonunda yeniden ailelerini arayan tutsakların sürgün edildikleri günden bu yana doğru düzgün yemek yemediklerini ve hücrelerde tutulduklarını ifade etti. Hapishanede siyasi tutsaklar bulunmamasına rağmen sırf işkence için Manisa’ya sürgün edildiklerini belirten tutsaklar hem psikolojik hem de fiziksel işkenceye maruz bırakıldıklarını vurguladı.

   

  İşkence normal siz ne bekliyordunuz?

   

  Maruz bırakıldıkları işkence sonrası darp raporu aldıklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını ailelerine söyleyen 5 tutsak, avukat, İHD ve STK’lara bir kez daha çağrıda bulundu.

   

  İki hafta sonunda görüştükleri savcıya ve yönetime yaşadıklarını anlatan ve bunun hukuksuz olduğunu dile getiren tutsaklara savcının, “Gördüğünüz işkence gayet normal, ne bekliyordunuz?” şeklinde ifadeler kullandığı vurgulandı.

   

  “İşkence görmeniz gayet normal” diyen savcıdan sonra koğuşlara alınan tutsakların aileleri ile telefonlarda bir dakika konuşturulduğu da aileler tarafından vurgulandı. “Ben iyiyim” demelerine izin verilen tutsaklar için kamuoyuna çağrıda bulunan tutsak yakınları, çocukları için tedirginlik duyduklarını dile getirdi.