• Paylaş

  KATEGORİ : KÜLTÜR-SANAT

  Eklenme tarihi : 2017-09-10
 • 1 Mayıs Mahallesi kuruluş festivalinin ikinci günü Cem evinde verilen yemek ve 2 Eylül yürüyüşü ile başladı

  2 Eylül 1 Mayıs Mahallesi kuruluş festivalinin ikinci günü Cem evinde verilen yemek ve 2 Eylül yürüyüşü ile başladı. ‘’40.yılında şehitlerimizi anıyor, mücadeleyi büyütüyoruz!’’ yazılı pankart taşındığı yürüyüşün ardından festival Deniz Gezmiş Parkında yapılan etkinliklerle devam etti. İkinci günün ilk etkinliği ‘’ 40.yılında 1 Mayıs mahallesi’’ başlıklı forum oldu. Mahallenin kuruluşunda yer alan İsmail Aslan, Erol Bektaş ve Sabri Koçyiğit’in konuşmacı oldukları forumda konuşmacılar mahallenin kuruluş süreci ve örülen tarihi direnişi anlattılar.

   

  Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden yıkıma ilişkin kısa bir sinevizyon gösterildi. Vahşet bodrumlarında katledilen Cizre Halk Meclisi Başkanı Mehmet Tunç'un, "Biz direndik, diz çökmedik bizimle gurur duyun" sözleriyle sona eren sinevizyon, alkış ve zılgıtlarla izlendi.

   

  Mahalle kuruluş tarihi forumu ve sinevizyon gösteriminin ardından Dersim/Ovacık belediye başkanı M. Fatih Maçoğlu ve HDP Siirt milletvekili Besime Konca birer konuşma yaptılar.

   

  Festival programı devam ederken, festival alanına asılan ve üzerinde Dersim’de ölümsüzleşen 5 MKP/HKO gerillasının resminin olduğu ‘’Komünizm savaşçıları ölümsüzdür!’’ pankartına müdahale etmek isteyen özel harekât polisleri ile kitle arasında gerginlik yaşandı. Festival alanına giren ve çevreyi akreplerle ablukaya alan özel harekât polisleri pankartın indirilmesini aksi takdirde festivale müdahale edileceğini belirttiler. Durumu değerlendiren festival tertip komitesi özel harekât polislerinin provokasyonuna zemin sunmamak ve kitlenin güvenliğini dikkate alarak pankartı indirdi.

   

  Festivalin ikinci gününde son olarak sahneye çıkan Grup Munzur seslendirdiği kavga ezgileriyle kitleye coşkulu anlar yaşatırken, gece atılan havai fişek gösteriminin ardından sona erdi.