• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-05
 • İSİG Meclis'i Eylül 2017'de en az 147 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini duyurdu

  Eylül ayı iş cinayetleri raporunu açıklayan İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG), gerekli önlemler alınmadığı için en az 147 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

   

  Bu ayki raporunun girişinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 10. Avrupa Bölge Toplantısı açılış töreninde yaptığı konuşmada hem sendikalaşmayı savunup hem de kamudaki ihraçları meşru görmesi arasındaki çelişkiye vurgu yapan İSİG, “… sendikalaştığı için işten atılan binlerce işçi var. Atanan kayyımlar tarafından atılan işçiler, örgütlenme faaliyeti yürüttüğü için hapse atılan TÜMTİS’liler varken, işlerine iade edilmek için açlık grevinde olan Nuriye ve Semih’e karşı yapılan hukuksuzluklar sürerken, ardı ardına grevler yasaklanırken ve iş cinayetleri katliam boyutuna varmışken bu konuşmada söylenenler aklımızla alay etmektir, gördüklerimizle alay etmektir” diye belirtti.

   

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun da geçen hafta “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi”nin bir oteldeki kapanış konferansına katıldığını ve burada iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili istatistiklere ulaşılamadığı yönündeki iddialara ilişkin olarak “Bu istatistiklerin güvenilirliği anlamında ufak bir kuşku ve boş bir nokta söz konusu değil. Bakanlık olarak istatistik anlamında herhangi bir sıkıntı olmadığını, Türkiye’nin geleceğine dair bütün politikaları istatistiksel verilerle ortaya koyduğumuzu belirtmek istiyorum” dediğini kaydeden İSİG, “… sayın Bakan dört ay süren ‘sıfır kaza projesi’nde en az 753 iş cinayeti tespit ettik ve bu ölümlerin en az 167’si de kampanyanın ekseninde yer alan inşaatlarda gerçekleşti” dedi.

   

  Sarıeroğlu’na çeşitli sorularla devam eden İSİG, “Türkiye’de sendikal mücadeleye baskı 12 Eylül süreci ile yarışmaktadır. Taşeron çalıştırma, ücretler, işçi eylemlerine müdahale, sendikal örgütlenmeyi engelleme, üç kuruşluk işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almama, çocuk işçilik, göçmen işçilerin yaşam sorunları, kadın işçilere dönük her alanda sömürü... onlarca örnek verilebilir. Ancak diğer yandan da sendikal direnişlerden tutun da çocuk ve göçmenleri de içine alan saya işçilerinin eylemleri ülkemiz geleceğine dair önemli deneyimler olarak yaşanmakta ve birçok şehirde adını bilmediğimiz işçi kardeşlerimizin ışık tutan eylemleri sürmektedir” diye vurguladı.  

   

  2017’nin 9 ayında en az 1485 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği kaydedilen İSİG raporunda, Eylül ayındaki cinayetlerin istihdam biçimlerine, işkoluna, nedenlerine, yaşa ve şehirlere göre dağılımı sunuldu.

   

   

  2017’nin il 9 ayında 1485 işçi katledildi

   

  Ocak ayında en az 161 işçi,

  Şubat ayında en az 133 işçi,

  Mart ayında en az 152 işçi,

  Nisan ayında en az 151 işçi, 

  Mayıs ayında en az 147 işçi, 

  Haziran ayında en az 170 işçi,

  Temmuz ayında en az 207 işçi,

  Ağustos ayında en az 217 işçi,

  Eylül ayında ise en az 147 işçi yaşamını yitirdi…

   

  2017 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetleri sonucu en az 1485 işçi kardeşimiz aramızdan ayrıldı…

   

  6331 Sayılı İSG Yasası çıktıktan sonraki yıllarda ilk dokuz ayda iş cinayetleri şöyle;

   

  2013 yılının ilk dokuz ayında en az 881 işçi,

  2014 yılının ilk dokuz ayında en az 1451 işçi,

  2015 yılının ilk dokuz ayında en az 1319 işçi,

  2016 yılının ilk dokuz ayında en az 1464 işçi,

  2017 yılının ilk dokuz ayında ise en az 1485 işçi yaşamını yitirdi...

   

  Eylül 2017’deki cinayetler

   

  İstihdam biçimlerine göre

   

  Eylül ayında yaşamını yitiren 147 emekçinin 112’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 14’ü esnaflardan olmak üzere 35’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor...

   

  İşkollarına göre

   

  Eylül ayında iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle;

   

  Tarım, Orman işkolunda 40 işçi; İnşaat, Yol işkolunda 27 işçi; Taşımacılık işkolunda 14 işçi; Ticaret, Büro işkolunda 12 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 10 işçi; Madencilik işkolunda 7 işçi; Metal işkolunda 7 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 7 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 5 işçi; Enerji işkolunda 5 işçi; Gıda, Şeker 3 işçi; Gemi, Tersane işkolunda 2 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 2 işçi; Ağaç, Kâğıt işkolunda 1 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 1 işçi ve çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 3 işçi yaşamını yitirdi.

   

  Nedenlerine göre

   

  Eylül ayında iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı şöyle; 

   

  Ezilme, Göçük nedeniyle 31 işçi; Trafik, Servis kazası nedeniyle 31 işçi; Şiddet nedeniyle 22 işçi; Yüksekten Düşme nedeniyle 18 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 13 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 13 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 5 işçi; ve diğer nedenlerden dolayı 14 işçi yaşamını yitirdi...

   

  Yaş gruplarına göre

   

  Eylül ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle;

   

  14 yaş ve altı yaş grubunda 6 işçi,

  15-17 yaş grubunda 2 işçi,

  18-27 yaş grubunda 19 işçi,

  28-50 yaş grubunda 75 işçi,

  51-64 yaş grubunda 27 işçi,

  65 yaş ve üstü yaş grubunda 5 işçi,

  ve yaşını bilmediğimiz/öğrenemediğimiz 13 işçi yaşamını yitirdi...

   

  Şehirlere göre

   

  Eylül ayında 54 şehirde ve yurtdışında iki ülkede işçiyi kaybettik…

   

  9 ölüm Konya’da; 8’er ölüm Ankara ve İzmir’de; 7 ölüm Manisa’da; 6’şar ölüm Antalya, Denizli ve İstanbul’da; 5 ölüm Gaziantep’te; 4’er ölüm Bursa, Düzce, Kahramanmaraş, Kastamonu, Sakarya, Samsun ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Aksaray, Hakkari, Kocaeli, Muğla, Şanlıurfa ve Zonguldak’ta; 2’şer ölüm Adana, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Hatay, Karaman, Kırklareli, Niğde, Osmaniye ve Trabzon’da; 1’er ölüm ise Adıyaman, Ağrı, Amasya, Aydın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Isparta, Karabük, Kayseri, Malatya, Mersin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sinop, Uşak, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’da yaşandı…