• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-02-14
 • Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan’la Eti Maden’in Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili konuştuk

  Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan’la pekçok devlet işletmesi ve iştiraki gibi Eti Maden’in de Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili olarak yaptığımız röportajı yayınlıyoruz:

   

  Alınteri: Geçtiğimiz günlerde Eti Maden’in Varlık Fonu’na devredilmesine karşı bir protesto eylemi yaptınız. İlk tepki sanırız sizden geldi. Bu devrin sonuçlarını yakıcı bir şekilde yaşayacağınızı düşünüyorsunuz değil mi?

  İsmail Kayan: Eti Maden’in Varlık Fonu’na devri, özelleştirmenin bir başka adıdır. Bor, toryum, uranyum madenlerinin işletilmesini, 2840 sayılı yasa ile devlet adına Eti Maden işletmeleri yürütür. Fakat Varlık Fonu ile ilgili yasa çıktıktan sonra 2840 sayılı yasa by pass ediliyor. Bu büyük bir sıkıntıdır. Eti Madeni 2001-2004 ve 2012 yıllarında da özelleştirmek istediler, başaramadılar. Şimdi bu yöntemi deniyorlar ama başaramayacaklar.

   

  Alınteri: Devir sonrasında bu işletmelerin başına gelebilecek olasılıklardan söz edebilir misiniz?

  İsmail Kayan: Bu işlemden sonra bu işletmeleri devredebilirler, çünkü borların peşinde olan Rio TİNTO US BORAX firmalarının Türkiye’deki temsilcileri zaten hükümete baskı yapıyorlar.

   

  Alınteri: Sizce böyle bir yönelime gidilmesinin temel nedeni nedir?

  İsmail Kayan: Bizce böyle bir yönetime gidilmesinin sebebi, ülkenin ekonomisi sıfırlanmış durumda ve bu varlıkları ipotek ederek kredi bulacalar. Ve köprülere, havayollarına, Kanal İstanbul’a harcayacaklar. Bu sistemde borç ödenmezse kredi veren şirket bu şirketlere el koyacak.

   

  Alınteri: Herhangi bir işçi kıyımı bekliyor musunuz?

  İsmail Kayan: İşçi kıyımı tabii ki bekliyoruz. Çünkü taşeron sistemi ülkenin kangren olmuş sorunu olduğundan sermaye de bunu iyi kullanacaktır. Ama biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.

   

  Alınteri: Olası sonuçlara dönük bir hareket planınız var mıdır?

  İsmail Kayan: Basın açıklamasıyla başladık kademe kademe mücadelemizi arttıracağız.