• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-06-18
 • "Taş, yürek, barikat, Ethem'in hesabı sorulacak!"...

  Haziran (Gezi) İsyanı sırasında ölümsüzleşen Ethem yoldaşı köyündeki mezarı başında andık.

   

  Yoldaşımızı anmak için İstanbul ve Ankara'dan yola çıkan otobüsler köyün girişinde jandarma, çevik ve TOMA ile kurulan barikatta durduruldu. Üst araması , kimlik kontrolü ve araçların aranmasının ardından araçlar yola devam etti. Köye girdikten sonra Ethem yoldaş'ın evine gidildi. Burada ailenin verdiği yemeğin ardından mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi.

   

  Yürüyüş sırasında sık sık "Katil devlet hesap verecek", "Ethem yoldaş ölümsüzdür", "Taş,yürek, barikat, Ethem'in hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Ayrıca Gezi'de ölümsüzleşenlerimiz "yaşıyor" sloganıyla anıldı.

   

  Mezar başına gelindiğinde Sayfı ana'nın, 'Ethem kalk arkadaşların geldi' sözleriyle yaktığı ağıt yankılandı.

   

  Anma, Ethem şahsında tüm Gezi ölümsüzleri ile devrim ve sosyalizm uğruna mücadelede toprağa düşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından sözü Ethem'in avukatı Kazım Bayraktar aldı. Bayraktar, yaptığı konuşmada, son zamanlarda artan polis cinayetlerine değinerek " eğer Ethem'in katili hemen cezalandırılsaydı sonrasında diğer gençlerimiz öldürülmezdi, devlet katilleri koruyarak polise öldürebilirsiniz, biz arkanızdayız dedi. Ve polis infazları bu güvenle sürüyor " diyerek halkın mücadele etmekten başka bir yolunun olmadığını vurguladı.

   

  Sonra Berkin'in babası Sami Elvan bir konuşma yaptı. Sami baba da konuşmasında, “insanların katledildiği, ayrıştırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Bizim çocuklarımız bedenen yoklar ama onların ruhları, beyinleri gençlere ışık tutmaya devam ediyor. Bizler de hiçbir basıdan korkmuyoruz, buradayız” dedi.

   

  Hasan Ferit 'in annesi Nuray Gedik'te “çocuklarının daima kalbinde yaşadığını” söyledi.

   

  Ardından Ethem'i tanıyanlar onun proleter yönünü, kavgada inatçılığını anlattılar. Ethem vurulduktan sonra onu ambulansla hastaneye götürdüklerinde bir hemşirenin, “ambulansta Ethem'in üç kez kalbi durdu, müdahale edip çalıştırdım ama devlet orada bile müdahale etmemi engellemeye çalıştı”.

   

   

  Ethem'in bir yoldaşı da konuşmasında onun süreç içerisinde nasıl olgunlaşıp değiştiğini ve militanlaştığını anlattı.

   

  Anma sırasında devlet drone ile sürekli olarak taciz etti. Aileler buna tepki gösterdiler.

   

  Yapılan konuşmaların ardından Ethem yoldaş'ın mezar başındaki anması sonlandırıldı.

   

  Bu arada, anma için Ethem'in yanına gidilirken “ser verip sır vermeyen” devrimci önder İbrahim Kaypakkaya'nın köyüne uğranarak onun mezarı da ziyaret edildi.