• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-10-19
 • İstanbul'da ESP üyelerinin kaldığı evlere yapılan baskınlarda 12 kişi gözaltına alındı

  Gece saat 02:00 sıralarında ESP üyelerinin evlerine yapılan baskınlarında on iki devrimci gözaltına alındı. İstanbul’un çeşitli semtlerinde özel harekat polisleri eşliğinde yapılan baskınlarda arama bahanesiyle evler dağıtıldı, duvarlara “Bozkurtlar burada” yazılamasıyla birlikte 3 hilal çizildi.

   

  20’den fazla kişi hakkında soruşturma kararı olduğu belirtilen operasyon kapsamında aralarında ESP üye ve yöneticileri, Etkin Haber Ajansı (etha) çalışanları ve avukatların da olduğu 12 kişi işkence ve hakaretlerle gözaltına alındı.

   

  Baskınlar sırasında 2000 Ölüm Orucu direnişi gazisi Nihat Göktaş, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı ve aynı zamanda ESP Genel Başkan Yardımcısı avukat Özlem Gümüştaş ile SKM MYK üyesi avukat Sezin Uçar, Etha editörü İsminaz Temel, Etha muhabiri Havva Cuştan’la birlikte ESP MYK üyesi Özgen Sadet, ESP'liler Meral Tatar, Mazlum Demirtaş, Mehmet Aslan, HDP Bağcılar İlçe yöneticisi Erkan Kakça, İlhan Aslan ve Onur Binbir gözaltına alındı.

   

  Etha muhabiri Havva Cuştan’ın baskın sırasında bir odaya alınarak işkenceye maruz bırakıldığı aynı anda evde bulunan diğer Etha çalışanları tarafından anlatıldı. Etha çalışanları baskın sırasında zorla yere yatırıldıklarını, kafalarına basıldığı, daha sonra ayrı bir odaya alınarak yüzleri duvara dönük şekilde bekletildiklerini, bu sırada fiziki şiddete, tehdit ve hakaretlere uğradıklarını anlattılar. Bir etha çalışanının basın kartının ve evde bulunan sarı-kırmızı-yeşil fuların da yakıldığı öğrenildi.

   

  Soruşturmada kısıtlılık kararı olduğu öğrenildi.