• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-09-08
 • Zonguldak Eren Enerji'de çalışan Enerji Sen üyesi 13 işçi, sendikalı oldukları için işten atıldı

  DİSK'e bağlı Enerji Sen ve Limter-İş sendikaları, Zonguldak'ta Eren Enerji'de yaşanan işçi kıyımı ve sendika düşmanlığını Eren Holding önünde yaptığı açıklama ile protesto etti.

   

  "Sendikalı olduk işten atıldık. İşimizi geri istiyoruz!" yazılı pankart açan enerji ve tersane işçileri adına açıklama yapan Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Eren Enerji'de kötü çalışma koşullarına karşı Enerji Sen'e üye olan 13 işçinin işten atıldığını hatırlatarak "İşçiler yıllarca Eren şirketinde kölece çalışma koşullarına mahkûm edildiler. Zaten düşük ücretle çalıştırılan işçilere şirket yetkilileri iki yıl boyunca zam yapmayacaklarını ilettiler. Bunlar yetmemiş gibi yaşamsal bir ihtiyaç olan su dahi işçilere verilmedi, işçiler deniz suyu içmeye mecbur bırakıldı" ifadelerini kullandı.

   

  Bu koşullar karşısında sendikalı olan işçilerin istifaya zorlandığını belirten Keskin, ancak baskılara rağmen mücadele ettiklerini ve patronu masaya oturtarak zam yapılmasını sağladıklarını belirtti. Keskin, "Tüm bunları sendikalı olarak kazandık, kimse bize bu hakları gümüş tepside sunmadı" dedi.

   

  Sendikal tercihlerinden dolayı hiçbir işçinin işten atılamayacağını da söyleyen Keskin, işten çıkarmaların yanı sıra üyelerine yönelik baskıların sürdüğünü aktararak, şirket yetkililerinin işçileri telefonla arayarak "sendikadan istifa edin aksi taktirde işinize son vereceğiz" diye tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.

   

  Eren Enerji patronlarının yasa kanun tanımadan işçileri işten attığını söyleyen Keskin, "Ama siz de şunu iyi bilin; nasıl vermeyeceğiz dediğiniz o zammı biz kazandıysak, nasıl Eren Enerji içerisinde insanca yaşam koşullarını kısmi de olsa sağladıysak, bu mücadelenin sonunda da işimizi geri kazanacağız" dedi.

   

  DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı da adaletin katledildiğini, anayasanın ayaklar altına alındığını belirterek, "DİSK olarak bu durumu kabul etmiyoruz. Boyun eğmeyeceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.