• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-10-13
 • Erdoğan bugün de kadınları "Müftülük Yasası" üzerinden tehdit etti

  İki gündür ardı ardına yaptığı konuşmalarla her tarafa, her kesime tehditler savuran, başkanlık sistemini fiili tutum ve söylemleriyle pratikleştiren Erdoğan, bugünkü açıklamalarında “bize sormadan yasa yapamazsınız” diyen kadınları da tehdit etti.

   

  Müftülük Yasası” olarak bilinen ve başta çocuk istismarının imam nikahıyla meşrulaştırılıp, önünün açılması olmak üzere; kadınların pek çok tarihsel kazanımlarının gasbının önünü açan son tasarıya gönderme yapan Erdoğan,  "Çıkıyorlar tencere tava aynı hava. Meydanlara çıkıp müftülere nikah istemiyorlarmış. İsteseniz de istemeseniz de bu meclisten geçecek" diyerek kadınları aşağılayıp, sopa salladı.

   

  Erdoğan’ın önemli bir toplumsal dinamiği ifade eden kadın hareketine dönük bu pervasız söylemleri, bu harekete karşı beslediği düşmanca duygularının açık ifadesidir. Nasıl olmasın ki? Bugüne kadar gerici temelde hedefledikleri toplumsal dönüşümün merkezinde duran en hassas konuşlardan biri kadınların tarihsel kazanımlarının gasbedilmesi oldu. Her hamlelerinde de geri adım atmak zorunda kaldılar. Keza kadınlar sokakları günlerce terk etmedi, haklı ve meşru tepkilerinin geniş kadın kitlelerinin duygularının tercümesi olarak ısrarla dile getirdiler.

   

  Erdoğan’ın şimdi çıkıp, “tencere tava” diye aşağılaması ve ardından da “bu yasa geçecek” alt çizmesinde bulunması bile kadın hareketini ne kadar önemsediğinin ve kırılması gereken bir irade olarak kodladığının açık göstergesidir.

   

  Nitekim ne yaparlarsa yapsınlar bu yasanın bu şekilde Meclis’ten geçemeyeceğini bir kez daha “kabul etmek” zorunda kalacakları güçlü bir toplumsal tepki var karşılarında. Kadınları çeşitli “sosyal yardım” kalemleriyle kendilerine bağlayıp, dayattıkları köleliğe boyun sunmalarını isteyen, daha doğrusu “kendi kadınını” yaratma yolunda elinden geleni yapan AKP toplumsal mücadelenin önemli bir dinamiği olan kadın hareketini sindiremeyeceğini bir kez daha görecektir! Olayın “tencere tava aynı hava” olmadığını…