• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-01-10
 • Erdoğan'ın kaymakamlara yaptığı konuşma nasıl bir rejim özlemi içinde olduklarının ilanıdır

  Muhtarlardan sonra kaymakamları da düzenli olarak sarayında toplayan fiili başkan Tayyip Erdoğan, onları, “milli seferberliğin planlayıcıları ve uygulayıcıları”, muhtarları da “uç beyleri” şeklinde tanımlayarak nasıl bir rejim tahayyülü içinde olduklarını da bir kez daha vurgulamış oldu. Bu tanımlamaların boşuna kullanılmadığı, Erdoğan’ın aslında bir saltanat ve Osmanlı özlemi içinde olduğunu böylece ilan ettiğini, işçi ve emekçileri de buna alıştırmaya çalıştığını söylemek abartılı olmayacaktır.

   

  Kaymakamlara "Muhtarları asla ihmal etmeyiniz. Muhtarlar sizin için adeta uç beyi gibidir. Sizler milli seferberliğin en önemli planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak arazidesiniz" tavsiyesinde bulunan Erdoğan, artık adet olduğu üzre Türkiye’nin içerde ve dışarda düşman saldırılarına maruz kaldığı tekerlemesini de yineleyerek savaş politikalarının tırmandırılacağı mesajı verdi.  

   

  İşçi ve emekçilerin tarihsel kazanımlarını bir bir gasp eden ve onları dağıttığı kömüre, gıda paketlerine muhtaç hale getiren, bunu da lütuf yapıyormuş gibi gerçekleştiren neoliberal saldırganlığın ustası Erdoğan, aynı tutumunu bu konuşmasında da yineledi. Hem de fakir-fukaranın yokluk ve yoksullukları için dertlenen, uykusu kaçan “adil bir padişah” havalarında:

   

  Sevgili vali yardımcılarımıza kaymakam kardeşlerimize tavsiyede bulunacağım kış mevsimindeyiz yeri geldiği zaman icabından kömür ihtiyacı olanlar mı var? Kömür ihtiyacı olanlara adeta kamyonla kamyonetle kömürü bizzat kendiniz teslim etmelisiniz. Gıda ihtiyaçlarını bizzat teslim etmelisiniz. Vatandaşlarımızın kendilerini sahipsiz hissetmemeleri çok önemlidir. Tayyip Erdoğan için el göz kulak sizsiniz. Başbakanımız için sizsiniz. Siz varsanız elimiz kulağımız gözümüz var. Siz yoksanız biz de olmayız. Bu adımı çok hassas atmamız lazım.

   

  Doların 4 TL’ye doğru gittiği Euro’nun 4’ün üzerine çıktığı bu koşullarda ağzından “ekonomik gündemi ihmal etmeyin” sözleri dökülen Erdoğan bunu da “milli seferberlik” ruhunun içine koyarak, “Teröre odaklanıp ekonomiyi ihmal edersek terörün önünü açmış oluruz. Küresel gündemin hercümercine kapılıp 2023 hedeflerinden saparsak istikametimizi yitiririz” dedi.

   

  Türkiye’nin yeni bir ‘istiklal ve istikbal’ mücadelesini verdiğini savunan Erdoğan, ‘terörle mücadelede en küçük bir müsamaha gösterilmemesini’ istedi.

   

  Saray’da kaymakamlara seslenen Erdoğan’ın bir rejim ilanı anlamına gelen konuşması, aynı zamanda başkanlık sistemi için olası referanduma dönük hazırlık direktifleri anlamına geliyor. 3 milyon Suriyeli ve Iraklı göçmenden, kömür ve gıda dağıtımından bahseden Erdoğan’ın “milli seferberliğinin” başkanlık sistemi için nasıl bir ruhla savaşılacağının ilanıdır aynı zamanda.

   

  Konuşmada önemli satırbaşları şunlar oldu:

   

  YENİ TÜRKİYE: Yeni Türkiye’yi sizlerle birlikte inşa ediyoruz edeceğiz. Türkiye içeride ve dışarıda çok büyük bir saldırı altındadır. Bu saldırı zayıf bir ülke olduğumuzdan kaynaklanmıyor, güçlü-güçlenen bir ülke olduğumuz için bu saldırılar yapılıyor.

   

  MÜLTECİLER: 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı’yı misafir ediyoruz. Bu insanları bir kenara koymak insani değerler açısından ihanet olur. Suriye’de ve Irak’ta her türlü adımı atıyoruz. Bu ülkelerin güvenliği ve huzurunun bizim güvenliğimiz ve huzurumuz anlamına geldiğinin farkındayız.

   

  IŞİD: Düne kadar DEAŞ’la mücadeleyi ilk sıraya koyan ülkelerin bugün neredeyse DEAŞ’ı himayeleri altına alacak hale geldiklerini ibretle takip ediyoruz. Bölgenin tarihi, dini, etnik, kültürel yapısını dikkate almadan, tamamen kağıt üzerindeki planlamalarla yürütülen projeler, birer birer çöküyor. Türkiye, işte tüm bu kaos içerisinde hem kendisi hem de kardeşleri için en iyisini yapmanın çabasını veriyor. Türkiye’nin karşısında isimleri farklı harflerden oluşuyor olsa da aslında aynı örgüt var. Biz bunların topuna birden terör örgütü diyoruz mensuplarına da terörist diyoruz. Bölücü örgüt ile DEAŞ FETÖ ile DHKP-C arasında bizim açımızdan hiçbir farkı yoktur.

   

  MUHTARLAR: Türkiye terörle mücadelesini tüm operasyonları tek başına ve kendi evlatlarıyla yürütmek mecburiyetindedir. Dostluk, müttefiklik, dayanışma gibi hususlar ancak siz güçlüyseniz bir karşılık buluyor, yoksa sözden ibaret kalıyor. Türkiye olarak güçlü olmalıyız. Bugün Türkiye yeni bir istiklal ve istikbal mücadelesi vermektedir. Hiçbir terör örgütüne karşı en küçük bir müsamaha göstermeyeceğiz. Muhtarları asla ihmal etmeyiniz. Muhtarlar sizin için adeta uç beyi gibidir. Sizler milli seferberliğin en önemli planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak arazidesiniz.

   

  EKONOMİ: Teröre odaklanıp ekonomiyi ihmal edersek terörün önünü açmış oluruz. Küresel gündemin hercümerçine kapılıp 2023 hedeflerinden saparsak istimaketimizi yitiririz.”

   

  KÖMÜR DAĞITIMI: Sevgili vali yardımcılarımıza kaymakam kardeşlerimize tavsiyede bulunacağım kış mevsimindeyiz yeri geldiği zaman icabından kömür ihtiyacı olanlar mı var? Kömür ihtiyacı olanlara adeta kamyonla kamyonetle kömürü bizzat kendiniz teslim etmelisiniz. Gıda ihtiyaçlarını bizzat teslim etmelisiniz. Vatandaşlarımızın kendilerini sahipsiz hissetmemeleri çok önemlidir. Tayyip Erdoğan için el göz kulak sizsiniz. Başbakanımız için sizsiniz. Siz varsanız elimiz kulağımız gözümüz var. Siz yoksanız biz de olmayız. Bu adımı çok hassas atmamız lazım.