• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-03-18
 • 16:00 Pazartesi günü saat 08:00'de satış ofisi önünde toplanmak üzere, bugünkü direniş sloganlarla sonlandırıldı

  16:00

  Emaar'daki direniş bugünlük sona erdi. İşçiler ve sendika yetkilileri pazartesi günü saat 08:00'de satış ofisi önünde toplanmak üzere, bugünkü direnişi sloganlarla sonlandırdılar. 

   

  14:05

  Sabah saat 08:00’de Emaar Satış Ofisi önünde başlayan direniş öğlen saatlerinde çalışan işçilere seslenmek üzere şantiye girişine taşınmıştı. Burada sesli müzik, halaylar, sloganlar ve ajitasyon konuşmalarıyla işçilere seslenilerek direnişle destek ve dayanışmaya çağrılmışlardı. Şantiye önünde belli bir süre kalındıktan sonra pankart ve “Direne direne kazanacağız!”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!”, “İnşaat işçisi köle değildir!”, “Alkman şaşırma sabrımızı taşırma!” sloganlarıyla yapılan bir yürüyüşle yeniden satış ofisi önüne geçildi.

   

   

  Bu arada şantiye şefi gelerek, işçilerin haklarını dikkate alarak sorunu çözmeye çalıştıklarını, pazartesi gününe kadar halletmeyi hedeflediğini, ama işçilerin ve sendikanın da buna uygun bir anlayış göstermeleri gerektiğini belirtti.

   

  Bu gelişmeler üzerine sendika ve işçiler durumu değerlendirmek üzere bir toplantı yapıyorlar. 

   

   

  12:55

  Emaar’da ana yüklenici ve taşeron firmaların dün sergiledikleri çözümsüz ve dahası sendikayı hedefe çakan sözleri üzerine direniş bugün, ikinci gününde devam ediyor. İnşaat-İş yetkilileri, işten atılıp tazminat hakları aldıkları ücret üzerinden değil, asgari ücret üzerinden ödenmek istenen beş işçi ve onlarla dayanışmak üzere iş bırakıp direnişe katılan kırk civarında işçinin sabah Emaar Satış Ofisi önünde başladıkları direniş yüksek sesle çalınan müzik, sloganlar ve ajitasyon konuşmalarıyla devam ediyor. İşçiler halay çekiyor, karşılıklı oynuyor ve sloganlarla öfkelerini dile getiriyorlar.

   

   

  Müzik, konuşmalar ve sloganlar şantiyede çalışan diğer işçilerin de direniş alanına toplanmasını sağlıyor. Direniş alanında biriken onlarca işçiye sendikanın örgütlenme sorumlusu Yunus Özgür bir konuşma yaparak destek ve dayanışmaya davet etti. Özgür konuşmasında patronların işçilerin haklarını gerçek ücretleriyle değil, asgari ücretle ödemeye çalıştıklarını, bunun önemli bir hak gaspı olduğunu ve yarın tüm işçilerin aynı sorunla karşılaşacaklarını vurgulayarak, desteğin büyütülmesinin önemine değindi.

   

   

  ***

   

  İnşaat-İş, Emaar şantiyesinde dün başlayan direnişin bugün de satışı ofisi önüdne devam ettiğini duyurarak, destek ve dayanışma çağrısı yaptı. Sendika açıklamasında şunları belirtti:

   

  Emaar şantiyesi yüklenici firması Sera Group-TAV’a bağlı taşeron firma Alkman İnşaat’ın beş üyemizi işten çıkarması ve haklarını gerçek ücretler üzerinden ödemeyi reddetmesi üzerine 44 üyemizle dün başlattığımız direniş bugün  Emaar satış ofisi önünde devam ediyor.

   

  Sabah 08:00 itibariyle önlüklerimizi giyerek ‘Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz!’ yazan pankartımızı da asarak direnişe geçtik.

   

  Akşam 18:00’e kadar sürecek direnişimize emekten yana tüm dostlarımızı bekler, kavga ve direnişi birlikte büyütmeye davet ederiz.

   

  Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!

  Kavga, sokak, direniş! Yaşasın İnşaat-İş