• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-11
 • Elazığ T Tipi'nde kimlik dayatması ve baskılara karşı açlık grevi yapan kadınlar idareye geri adım attırdı

  Bir işkence merkezi haline gelen ve bu süreçte cezaevlerinde hayata geçirilmesi planlanan pekçok yaptırım ve uygulama için pilot seçildiği anlaşılan Elazığ T Tipi Cezaevi’ndeki devrimci kadın tutsakların 1 Kasım 2017’de başlattıkları açlık grevinin idarenin geri adım atmasıyla sona erdiği öğrenildi.

   

  Elazığ T Tipi Cezaevi’nde kimlik dayatmasına ve baskılara karşı kadın tutuklular, 1 Kasım 2017 tarihinde süreli-dönüşümlü açlık grevi başlatmıştı. Tutuklular daha sonra, 10 Kasım’da açlık grevini süresiz-dönüşümsüze çevirmişti. 

   

  1 Kasım 2017 tarihinden bu yana görüşlere çıkmayan ve aileleriyle telefonda görüşmeyen kadın tutuklular, ailelerini arayarak, cezaevi idaresinin kimlik dayatmasından vazgeçtiğini ve bundan kaynaklı olarak açlık grevini sonlandırdıklarını iletti. 

   

  Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) da Twitter hesabından, “Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde kimlik dayatmasına karşı 1 Kasım’dan beri açlık grevinde olan kadın tutsaklar, kimlik dayatmasından vazgeçilmesi üzerine açlık grevlerine son verdi” bilgisini geçti.