• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-01-31
 • Kocaeli MEM, ilçe müdürlüklerine gönderdiği yazıyla çocukların seçmeli dini derslere yönlendirilmesini istedi

  Eğitimin dinselleştirilmesi için yapılmayan kalmıyor. Devletin resmi gücü yasalar-yönetmeliklerle devre giriyor, müfredatlar değiştiriliyor, imam hatipler bir ağ gibi yayıldıkça yayılıyor, dini vakıflar eğitim sisteminin merkezine yerleştiriliyor… Yetmiyor mahalli idareler ve milli eğitim müdürlükleri sabah namazını özendirme seansları düzenliyor… Fakat bunlkar da yetmiyor bu kapsamlı yapılanma sürecine… Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilçe müdürlüklerine gönderdiği son resmi yazı bu hummalı faaliyetin olduğu kadar hedeflerle kurulan militanca ilişkinin de ifadesi gibi…

   

  Basına yansıyan bilgilere göre Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda, öğrencilerin Kur-an'ı ve Hz. Muhammed'in hayatı gibi seçmeli derslere yönlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılması talimatı verildi. Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü, "Seçmeli Dersler" başlığıyla İlçe Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, "Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler dersleriyle ilgili velileri sağlıklı bilgilendirecek bilgilerin edinilmesi, başka ne gibi çalışmalar yapılacağı konusunda veya örnek çalışmalarla ilgili grupta paylaşımlarda bulunulması" talimatı verdi. 

   

  ‘Camilerde gündem yapılsın’ 

   

  Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş imzasını taşıyan yazıda öğrencilerin seçmeli din derslerine yönlendirmek için ilçe müftülükleri ile diyalog kurularak, konunun camilerde gündeme getirilmesinin sağlanması önerisi de sunuldu.

   

  Okul müdürleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinin veli ve öğrencilerle konuşarak "Gerekli hatırlatmalar" yapmasını isteyen Aktaş, bir çeşit fişleme-zorlama-baskı anlamına gelen bu “hatırlatmalar” kapsamında şunları buyurdu:

   

  * Sivil Toplum Kuruluşları ile irtibata geçerek ilçelerde afiş ve broşürlerle farkındalık oluşturulması.

   

  * Okul müdürlerimiz ve ilgili yöneticilerle toplantı yaparak ne gibi tedbirlerin alınacağının istişare edilmesi.

   

  * Bu derslerle ilgili velileri sağlıklı bilgilendirecek bilgilerin edinilmesi, başka ne gibi çalışmalar yapılacağı konusunda veya örnek çalışmalarla ilgili grupta paylaşımlarda bulunulması.

   

  * Eğitim tarihimizde din eğitimi açısından çok önemli olan bu kazanımın daha iyi değerlendirilmesi için özel hassasiyet gösterilmesi.