• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-02-04
 • Efrin'de yürüyen halklar, yaşam alanlarını terk etmeyeceklerini ve direneceklerini haykırdı

  Efrinliler 7'den 70'e sokağa çıkarak Türkiye ve destekli grupların saldırılarını kınadı. Dünya kamuoyuna çağrıda bulunan halklar, yaşam alanlarını terk etmeyeceklerini ve direneceklerini ifade etti. 

   

  ANHA'nın haberine göre, "Halkın iradesiyle Türk devleti ve çetelerinin Efrin’i işgal saldırılarını yeneceğiz” sloganıyla Newroz Kavşağı'nda başlayan yürüyüşe, tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de katıldı. 

   

  Türkiye'nin Efrin'e dönük saldırıları 16'ncı günde devam ederken, sabahın erken saatlerinde yürüyüşe geçen on binlerce Efrinli, Newroz Kavşağı'ndan Vilalyet Sokağı'na ulaştı. Yürüyüşte, QSD, YPG, YPJ bayrakları, Abdullah Öcalan'ın posterleri ve yaşamını yitiren YPJ'li Avesta Xabur ile Barin Kobanê'nin fotoğrafları taşındı. 

   

  "Bijî berxwedana Efrinê", "Şehit namirin", "Bi can bi xwin em bi te re ne Efrin" ve " Efrin halkı korkmuyor" sloganları atılan yürüyüşte, fotoğraf, poster ve bayrakların yanı sıra hava saldırılarında yaşamını yitiren çocuk ve kadınların fotoğrafları da taşınarak, saldırılara öfke dile getirildi. Kitle, ayrıca yürüyüş boyunca zeytin dallarını da taşıdı.

   

   

  Çocuk, kadın ve yaşlıların ağırlıkta olduğu kitlenin arasında bir ve iki yaşlarındaki çocukları ile katılan anneler de oldu. Anneler, "Na ji bê dengiya nawnetewi" yazılı pankartı taşıdı. Sağlık çalışanlarının da katıldığı yürüyüşte, Heyva Sor A Kurdistan ekipleri de destek verdi. Yürüyüşün güvenliği için her cadde ve sokak başında Hêzên Parastina Civakî (HPC) ekipleri görev aldı. TEV-DEM, PYD, Yekitî Partisi, Demokrasi Partisi ve Peşwerû Partisi'nin yanı sıra kadın, gençlik, kültür kurumları ile Arap, Türkmen, Êzidî ve Alevi kurumları da yürüyüşte yer aldı. 

   

  Çevrede bulunan yurttaşların da katıldığı yürüyüşte, TEV-DEM Eş Başkanı Asya Abdullah ile Efrin Kantonu Eş Başkanı Hevî Mistefa, YPJ'li Avesta Xabur'un posterini taşıdı. Bölgenin ileri gelen Arap aşiretleri de protestoda yer alarak, Türkiye'nin saldırılarını kınadı. 

   

  Eyleme katılan çocuklar, hava saldırılarında katledilen yaşıtlarının fotoğraf ve posterlerini taşıyarak, Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Yürüyüşün sonunda kurum temsilcileri yaptıkları açıklamalarla, saldırıya karşı sonuna dek direneceklerini vurguladı.